24.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

Türkiye’ye Girişlerde Yolcu Muafiyeti

Türkiye’ye Girişlerde Yolcu Muafiyeti


Yolcular beraberinde vergi ödenmeksizin hangi tüketim maddelerini getirebilirler?

Yurda giriş yapan yolcular aşağıda yer alan eşyayı sadece yolcu beraberinde olmak kaydıyla vergi ödenmeksizin getirebilirler.

Alkollü Ürünler

 • Alkol derecesi %22’yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
 • Alkol derecesi %22’yi geçmeyen alkol ve alkollü içkiler 2 lt.

Tütün Ve Tütün Ürünleri

 • Sigaralar 600 adet
 • Sigarillolar 100 adet (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar)
 • Puro 50 adet
 • Kıyılmış tütün 250 gr. (200 yaprak sigara kâğıdı ile)
 • Pipo tütünü 250 gr.

Kozmetik Ürünler

 • Kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon 600 ml’ye kadar
 • Cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi 5 adet

Gıda Ürünleri

 • Çay 1 kg.
 • Çözülebilir hazır kahve 1 kg.
 • Kahve 1 kg.
 • Çikolata 1 kg.
 • Şekerden mamul yiyecek 1 kg.

Tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet hakkından 18 yaşın altındaki yolcular faydalanamazlar.

‘‘Gıda ürünleri” başlığı altında yer alan çikolata ve/veya şekerden mamul yiyecekten toplam 2 kg. alınması mümkündür.

Yolcular beraberinde tüketim maddeleri dışında vergi ödenmeksizin başka hangi eşya getirilebilir?

Yolcular tüketim maddeleri dışında ayrıca belirli miktarlarda giyim ve yolculuk eşyası, spor ve oyun aleti, elektronik/dijital eşya, sağlık cihazı, müzik aleti, mutfak eşyası gibi eşyayı da vergi ödenmeksizin yolcu beraberinde getirebilir. Ayrıca, bu eşya yolcu beraberinde gelebileceği gibi yolcunun gelişinden 1 ay önce veya 3 ay sonra posta veya hızlı kargo yoluyla getirilebilir.

Yolcular beraberlerinde hediyelik eşya getirebilir mi?

Yolcular beraberlerinde tüketim maddeleri, giyim ve yolculuk eşyası, spor ve oyun aleti, elektronik/dijital eşya, sağlık cihazı, müzik aleti, mutfak eşyası gibi eşya haricinde ilave olarak 430 Euro değerinde hediyelik eşyayı da (15 yaşın altındakiler için 150 Euro) vergi ödemeksizin getirebilir.

Hediyelik eşya limitinin (430/150 Euro) aşılması durumunda vergilendirme nasıl yapılır?

Her bir yolcu için kıymeti 1.500 Euro’yu geçmeyen ve ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyanın 430/150 Euro’dan fazla olan miktarı için eşyanın AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 oranda tek ve maktu vergi uygulanır. Örneğin, yolcu beraberinde Fransa’dan 800 Euro kıymetinde hediyelik eşya gelmesi durumunda 370 Euro (800-430 = 370) üzerinden % 18 vergi hesaplanır.

Yolcu beraberinde getirilen eşyanın tek başına kıymetinin 1.500 Euro’yu aşması halinde ne işlem yapılır?

Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanır.

Yolcunun kullandığı ilaçlarını beraberinde getirmesi mümkün müdür?

Ülkemize gelen yolcuların beraberlerinde ya da gelişlerinden 1 ay önce veya 3 ay sonraki süreler içerisinde şahsi tedavide kullanılmak üzere getirilen ilaçların, yolcuların seyahatleri süresince kullanmaları gerektiğine ilişkin gümrük idaresine belge (sağlık kuruluşundan alınan rapor, doktor raporu veya reçete vb.) ibraz edilmesi koşuluna bağlı olarak, ülkemizde kalınacak süre göz önünde bulundurularak, makul miktardaki ilacın girişine izin verilir.

Yolcu beraberinde evcil hayvan getirebilir mi?

Yolcunun beraberinde olmak kayıt ve şartıyla evcil hayvanlardan (sadece kedi, köpek ve kuş) toplam 2 adet veya 10 adet akvaryum balığı (veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla) getirilebilir.

Yolcu beraberinde cep telefonu getirmek mümkün müdür?

Yolcular, 3 takvim yılında 1 adet ile sınırlı olmak üzere vergiden muaf cep telefonu getirebilir. Cihazların, yolcunun Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 120 gün içinde kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu kapsamda, yolcu beraberinde getirilen cep telefonları için 2022 yılı itibarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen 2.732 TL tutarında (bu rakam her yıl güncellenmektedir.) izin harcının ödenmesi gerekmektedir.

Yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde gıda ürünleri getirilebilir mi?

Yolcu beraberi hediyelik eşya kapsamında, tüketim amacıyla getirilen bitkisel ürünlerden taze ve kuru meyve ve sebzelerin 3 kilogramına, diğer bitkisel ürünlerin ise 1 kilogramına kadar muafiyet tanınır. Bunun dışında kalan her nevi ve miktardaki bitkisel ürünün getirilmesi halinde ticari miktar ve mahiyette olduğu kabul edilip buna göre işlem yapılır. Bunun dışında, et ve süt ürünlerinin yolcu beraberinde yurda getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Yolcu beraberinde getirilen elektronik cihazlar için bir ödeme yapmak gerekir mi?

Evet, ticari ithalat amacı dışında yurt dışından getirilecek olan elektronik cihazlardan bir defaya mahsus olmak üzere TRT adına “Bandrol ücreti” gümrük idarelerince tahsil edilmektedir. Ayrıca, yolcu beraberinde getirilen cihaz türü ve televizyon için ekran boyutuna göre değişen miktarlarda TRT bandrol ücreti tahsil edilmektedir.

Türkiye’ye giriş yapan yolcuların beraberlerinde getirecekleri eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için geldikleri ülkede geçirdikleri süreye ilişkin bir sınır var mıdır?

Hayır, buna ilişkin bir süre sınırı yoktur. Ancak Kara Hudut Kapısından giriş yapan yolculara muafiyet hakkı ayda en fazla 10 defa kullandırılır.

Yolcunun gelişinden bir ay önce veya üç ay sonrası süreler içerisinde gönderilen kişisel eşyanın gümrük işlemleri nasıldır?

Yolcunun yanında getiremediği ve kargo veya posta ile gönderdiği (tüketim maddeleri hariç) giyim ve yolculuk eşyası, spor ve oyun aleti, elektronik/dijital eşya, sağlık cihazı, müzik aleti, mutfak eşyası gibi kişisel eşyasında 30 kg ağırlık limiti bulunmamakta olup herhangi bir vergi tahsil edilmemektedir.

Yolcunun gelişinden önce eşyasını göndermesi durumunda, yolcunun bir yakınına vereceği bir dilekçe ve yolcuya ait uçuş bilgileri ile birlikte eşyanın gönderileceği gümrük idaresine başvurulması gerekir. Yolcunun gelişinden sonra ise, Türkiye’ye giriş yaptığı tarihi ispatlamak amacıyla pasaportu ile birlikte eşyanın bulunduğu gümrük idaresine başvurur.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler