18.6 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Türkiye’ye Kullanılmış Ev Eşyası Götürmek

Türkiye’ye Kullanılmış Ev Eşyası Götürmek


Kimler Kullanılmış Ev Eşyası İthal Etme Hakkından Faydalanabilir?

  • Yurt dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra yerleşim yerini kesin olarak Türkiye’ye nakleden gerçek kişiler. Türkiye’de 45 güne kadar olan kalışlar yurt dışında kalış süresinden sayılmaktadır. Ancak Türkiye dışında son 10 yıl içinde en az 5 yıl ikamet eden gerçek kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmamaktadır.

    Bu madde kapsamında kullanılmış ev eşyası muafiyetinden faydalanmış olan kişilerin tekrar aynı muafiyetten yararlanabilmeleri için yurt dışında en az 24 ay yeniden ikamet tesis etmiş olmaları gerekmektedir.
  • Yurt dışındaki milli veya milletlerarası kadrolara sürekli görevli olarak atanıp da bu görevlerinden dönen kamu görevlileri. (Bu kişiler için Türkiye dışında en az 24 ay ikamet şartı aranmamaktadır.)
  • Türk vatandaşlığına geçmek suretiyle yerleşim yerini yabancı bir ülkeden Türkiye’ye kesin olarak nakleden gerçek kişiler. (Bu kişiler için Türkiye dışında en az 24 ay ikamet şartı aranmamaktadır.)
  • Yurt dışında yerleşik kişilerin ölümü ile Türkiye’de yerleşik gerçek kişi mirasçıları.

Murisin, Türkiye’ye son giriş tarihinden geriye doğru bakıldığında yurtta 6 aydan fazla kalmamış olması gerekmektedir. Türkiye’de 45 güne kadar olan kalışlar yurt dışında kalış süresinden sayılmaktadır. Yurt dışında son 10 yıl içinde en az 5 yıl ikamet etmiş olan gerçek kişiler için yerleşim yerine ilişkin bu süre şartı aranmamaktadır.

Eşler Ayrı Ayrı Muafiyetten Yararlanabilirler Mi? Muafiyet Koşulları Nelerdir?

Hayır, söz konusu muafiyet aileye (anne, baba ve 18 yaşından küçük çocuklar) tanınmıştır. Eşlerin farklı ülkelerde bulunmaları halinde de aile birliği esası uygulanmaktadır.

Türk Vatandaşlığından Çıkma İzni Alarak Yabancı Bir Ülke Vatandaşlığını Kazananlar Bu Muafiyetten Yararlanabilir Mi?

Hayır. Türk vatandaşlığından çıkma izni almak suretiyle, yabancı bir ülke vatandaşlığını kazanan kişiler bu bölümde yer alan muafiyetten faydalanamamaktadırlar. Ancak, çifte vatandaşlığa sahip kişiler bu bölümde yer alan muafiyetten faydalanmaktadırlar.

Yerleşim Yeri Yurt Dışında Bulunan Gerçek Kişilerin Türkiye’de Edindikleri Konutlarda Kullanılmak Üzere Getirdikleri Ev Eşyası Kapsamında Konuta İlişkin Şartlar Nelerdir?

Bu kapsamda eşyaya muafiyet uygulanabilmesi için, eşyanın Türkiye’de kullanılacağı konuta sahip olunması veya konutun en az 1 yıl için kiralanmış olması gerekmektedir.

Bu koşulun karşılanmadığı durumlarda, ev eşyasının gümrük vergilerinden tam muafiyet suretiyle vergileri teminata bağlanarak geçici ithaline izin verilmektedir.

Bu Haktan Kimler Faydalanabilir?

Yurt dışında yerleşik bulunan gerçek kişiler, Türkiye’de edindikleri konutlarda kullanılmak üzere getirdikleri, kullanılmış ev eşyasını 1 defaya mahsus olmak üzere gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokabilmektedirler. Muafiyet, 1 konut ve aynı kişi için 1 defa ile sınırlıdır.

Muafiyetten Faydalanma Hakkı Olanlara İlişkin Şartlar Nelerdir?

Bu kapsamda muaf olarak eşya ithal edecek olan kişilere ilişkin temel şart, bu kişilerin Türkiye dışında yerleşik olmaları olup, kişilerin uyruğu dikkate alınmamaktadır. Muafiyetten faydalanma hakkı için, kişilerin, Türkiye’ye son giriş tarihinden geriye doğru en az 24 ay süre ile sürekli olarak yurt dışında yerleşik olmaları gerekmektedir.

Türkiye’ye son giriş tarihinden geriye doğru 1 yılda 185 güne kadar yurtta bulunmak süreklilik halini bozmamaktadır. Türkiye dışında son 10 yıl içinde en az 5 yıl ikamet eden gerçek kişiler için yerleşim yerlerine ilişkin bu süre şartı aranmamaktadır.


Kaynak: YTB

ilgili haberler

1 Yorum

  1. Sayın sıla gürbetçilere hepimiz palaşalım ve ya TC cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan a bilgilendimeye ricada bulunanım 185 gün şartı kaldırılmada rıca edelim lütfen saygılarımla arz ediyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler