22.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 26, 2023

Uçağını Kaçıran Tazminat Alacak

Uçağını Kaçıran Tazminat Alacak


Uçağını kaçıran çift tazminat davasını kazandı. Frankfurt Havalimanı’ndan Dominik Cumhuriyeti’ne uçmak isteyen bir çift, güvenlik kontrolünün aşırı uzun sürmesi sonucu uçağını kaçırdı. Olayı mahkemeye taşıyan çift tazminat kazandı.

Frankfurt Havalimanı’ndan Dominik Cumhuriyeti’ne uçmak isteyen bir çift, güvenlik kontrolünün aşırı uzun sürmesi sonucu uçağını kaçırdı. Olayı inceleyen mahkeme havalimanını ve güvenlik personelini haksız buldu. Yolculara toplam 3500 Euro tazminat ödenmesine hükmetti.

Frankfurt Havalimanı’ndaki güvenlik kontrollerinin çok uzun sürmesinden dolayı bu mağduriyetin yaşandığını belirten iki yolcu, mahkemede hakkını aradı. Dominik Cumhuriyeti’nde başlayacak bir gemi seyahatine katılmak için sabah saat 9’da havalimanına geldiklerini, güvenlik kontrolü sırasına ise saat 10’da girdiklerini belirten yolcular, buna rağmen 11:50’deki kalkış saatine yetişemediklerini aktardılar.

Otelde Konaklamak Zorunda Kaldılar

Uyarılara uyup havalimanına erken gelmelerine ve check-in işlemlerini olması gerektiği saatte tamamlamalarına rağmen uçağa yetişemeyen yolcular, geceyi otelde geçirip yeniden bilet aldılar. Bu masrafların ise Havalimanı tarafından karşılanmasını talep ettiler. Mahkeme olay günü yaşananların yolcuların aktardığı gibi olduğu sonucuna vardı. 3500 Euro’luk tazminatın da ödenmesinin yerinde olduğuna karar verdi. Havalimanı ayrıca bu karara itiraz edemeyecek.

90 Dakikada Tamamlanamadı

Sıraya girdikleri saat 10’dan uçağa son biniş saati olan 11:30’a kadar 90 dakika süre olduğunu belirten yetkililer, “Güvenlik önlemleri bu süre içinde tamamlanmalıydı. Fakat uzun süreye rağmen yolcuların güvenlik kontrolü tamamlanamadı. Bu nedenle bir mağduriyet oluştu. Yolcular ortaya çıkan ek masrafları ödemek zorunda bırakılmamalı” dediler.

Zaman Geçirmemek Gerekir

Havalimanı yetkililer, uçuştan saatler önce havalimanına gelinmesini tavsiye ediyorlar. Ancak bu olayda da görüldüğü gibi bazen bu bile işe yaramıyor ve yolcular uçuşa yetişemiyorlar. Bu gibi durumlarda havalimanına ne zaman gelindiğinin ve check-in işlemlerinin ne zaman tamamlandığının önemi çok büyük. Bu nedenle yolcuların havalimanına gelir gelmez bu işlemleri tamamlanması ve güvenlik kontrolünden geçmeleri şart. “Daha vaktim var, biraz dolaşayım daha sonra sıraya girerim” diyenler sonuçta kötü bir sürprizle karşılaşabilirler.


Kaynak: Airporthaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,816BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler