18.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK? HES KODU YURTDIŞI UÇUŞLAR İCİN GEREKLİ Mİ?

UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK? HES KODU YURTDIŞI UÇUŞLAR İCİN GEREKLİ Mİ?


Korona virüs salgını nedeniyle Türkiye’de dış hat uçuşları 28 Mart, iç hat uçuşları ise 4 Nisan’da tamamen durduruldu. O günden bu yana uçuşların ne zaman yeniden başlayacağı herkes için büyük bir merak konusu oldu. Geçtiğimiz hafta Pegasus ve Türk Hava Yolları’ndan bu konuda yeni bir açıklamalar geldi.

Türk Hava Yolları, iç hat uçuşlarını 4 Haziran; dış hat uçuşlarını 10 Haziran’a kadar  ertelediğini açıkladı. Pegasus ise iç hat uçuşlarını 4 Haziran; dış hat ve Kıbrıs uçuşlarını 14 Haziran’a kadar iptal ettiğini duyurdu. 

Bu tarihlerin de, daha önce bir çok kez olduğu gibi salgının gidişatına göre yine değişebileceğini unutmamak gerek.

HES kodu nedir? Nereden, nasıl alınır?

Ayrıca geçtiğimiz hafta, yurt içinde yolcuların güvenle uçması için Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemler kapsamında Hayat Eve Sığar kelimelerinin baş harflerinden oluşan HES Kodu uygulaması zorunlu hale getirildi. 

HES kodu yolcuların riskli görülen durumlarda seyahatlerini kontrol altına alabilmek adına geliştirildi.

Bundan böyle yolcular HES kodu olmadan, bilet satın alamayacak; online check-in yapamayacak. Dolayısı ile HES kodu olmayan yolcu yurt içinde havayolu ile seyahat gerçekleştiremeyecek.

HES kodu, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya kısa mesaj ile alınabilecek. Kısa mesaj olarak kod almak için HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve ihtiyacınız olan gün sayısını 2023’e göndermeniz yeterli. 

HES kodunun süresinin, seyahatinizin gidiş-dönüş toplam süresi kadar olması önemli bir detay. Her yolcu kendine ait bir HES kodu almak zorunda. 0-2 yaş aralığındaki yolcular için HES kodu zorunluluğu yok.

Bilet aldığınız andan itibaren, uçuşunuza kadar geçen süre içinde HES kodu, Sağlık Bakanlığı alt yapısı üzerinden belirli aralıklarla sorgulanacak. Yapılan bu sorgulamalarda Corona sebebiyle uçmanıza engel bir durum belirlenirse, yolcu uçuşa kabul edilmeyecek.

COVID-19 pozitif ya da karantina sürecinde olan yolcular, yeterli süreli HES koduna sahip olmayan yolcular ve Hatalı T.C. Kimlik No ya da pasaport bilgisi giren yolcuların HES kodu olsa da seyahat edemeyecek.

Yolcuların seyahat edebilmek için HES kodu dışında seyahat izin belgesi, sağlık raporu gibi başka bir belgeye ihtiyacı bulunmuyor. Daha önce satın alınmış biletler için HES kodu online check-in sırasında sorulacak.

Yurtdışı uçuşlar için gerekli mi?

Seyahatin başlangıç noktası yurt dışı olan uçuşlarda HES kodu zorunluluğu bulunmamaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından konuyla ilgili güncelleme yapılması durumunda sosyal medya hesaplarımız ve websitemizden sizleri bilgilendireceğiz.


Kaynak: boardinginfo, SYS

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,569BeğenenlerBeğen
3,630TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler