13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Yabancı Plakalı Aracını Türkiye’de Bırakıp Çıkmak İsteyenler

Yabancı Plakalı Aracını Türkiye’de Bırakıp Çıkmak İsteyenler


Yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma süresi belli şartların karşılanması sonucu 2 yıl boyunca Türkiye’de kalabilir. Bu şartların en önemlisi ise araç sahibinin Türkiye’ye aracıyla giriş yaptığı tarih itibariyle geriye dönük, son 1 yılda 185 gün Türkiye dışında yerleşik olarak ikamet ettiğini kanıtlaması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan vatandaşlar araçlarını Türkiye’de 730 gün boyunca bırakabilme hakkına sahip olmaktadır.

Arabayı Türkiye’de Bırakmak Uçakla, Karayoluyla Yurt Dışına Dönmek

Yabancı plakalı aracını Türkiye’de bırakıp yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlarımız daha önceden yurt dışına çıkmadan önce bulundukları bölgelerde ya da hava alanında bulunan gümrük müdürlüklerine araçsız yurt dışına çıkış taahhütnamesi vermeleri gerekmektedir. Yeni yapılan düzenleme ile gurbetçiler kendilerine ait arabayı Türkiye’de bırakıp uçakla dönmek ya da kara yolunu kullanarak ikamet ettikleri ülkelere geri dönüş yapmak isterlerse E-devlet üzerinden taahhütname vererek araçlarını Türkiye’de bırakarak yurt dışına çıkabilecekler.

Şahsına ait arabayı Türkiye’de bırakmak isteyen vatandaşlarımız öncelikle 185 gün şartını karşılıyor olması gerekmektedir. Ardından yabancı plakalı araçlarının, araç sahibinin kendisinin yurt dışındayken kimsenin kullanmayacağını taahhüt etmesi gerekmektedir. Eğer araç sahibi bu taahhütü vererek yurt dışına çıktıktan sonra aracının, herhangi birisi tarafından kullanıldığı tespit edilirse Trafik polisleri tarafından araç bağlanarak gümrüğe çekilir.

E-Devlet Üzerinden Arabamı Türkiye’de Bırakmak İçin Ne Yapmam Gerekir?

Artık gümrüklere gitmeden bu işlemi E-devlet üzerinden bulunan “Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırma” menüsünden yapabilmektesiniz. Peki yabancı plakalı arabamı Türkiye’de bırakma işlemleri nasıl yapılır?

Öncelikle bir E-devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu şifreye yurt dışında bulunduğunuz bölgedeki konsolosluklar ya da Türkiye’de PTT’de şubelerinden temin edebilirsiniz. E-devlet şifrenizi aldıktan sonra E-devlet sitesine giriş yapıyoruz. Ardından “Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırma” menüsüne giriş yapıyoruz. Bu menüye girdikten sonra çıkan ekranda isim, soy isim ve doğum tarihi bilgilerimiz otomatik olarak karşımıza geliyor. Ardından yabancı plakalı aracımızın plakasını boşluk bırakmadan yazıyoruz ve aracın siz yurt dışındayken kimsenin kullanmayacağını taahhüt ediyorsunuz. Unutmadan yurt dışından döndüğünüzde yine bu menüden taahhütünüzü kaldırmayı unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Aracınızı Türkiye’de bırakarak Türkiye dışına çıkmak istiyorsanız muhakkak taahhütname veriniz. Aksi takdirde aracınızla bir sonraki çıkışınızda yüksek cezalar ödemek zorunda kalırsınız. Taahhütname verdiğiniz aracınızı Türkiye’ye geri dönüşünüzde kullanabilmek içinde taahhütnameyi kaldırmanız gerekir. Bunu yapmazsanız yine yüksek cezalar ödemek zorunda kalırsınız.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler