Yabancı Plakalı Araçlar HGS ve Trafik Cezaları

Yabancı Plakalı Araçlar HGS ve Trafik Cezaları


Ülkemizdeki geçişi ücretli olan Otoyol ve Köprülerden geçiş yapan yabancı plakalı araçların cezalı duruma düşmemeleri için OGS veya HGS abonesi olmaları ve OGS/HGS hesaplarında en az geçiş ücretini karşılayacak kadar bakiye bulundurmaları zorunludur.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyol ve köprülerden OGS/HGS hesabı olmadan yada hesaplarında yeterli bakiyesi bulunmadığı halde kaçak geçiş yapan araç sahiplerinin cezalı duruma düşmemeleri için, geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde OGS/HGS hesabı açtırmaları, hesaplarına en az geçiş ücretini karşılayacak şekilde yeterli bakiye yüklemeleri veya İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) ana sayfasında; “Hızlı Ödeme” bölümünde “Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri” menüsü aracılığı ile yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretlerini ödemeleri gerekmektedir.

Aksi taktirde bu araçların kaçak geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde gümrük kapılarından çıkış yapmaları halinde geçiş ücretlerini ödemeden ülkeyi terk etmelerine gümrük kapılarında izin verilmeyecektir.

Ayrıca, kaçak geçiş tarihinden itibaren 15 gün içerisinde geçiş ücretlerini ödemeyen yabancı plakalı araç sahiplerinin de yine İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) ana sayfasında; “Hızlı Ödeme” bölümünde “Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri” menüsü aracılığı ile yabancı plakalı araçlara ait geçiş ücretlerini ve idari para cezalarını ödemeleri gerekmektedir.

Aksi taktirde bu araçların geçiş ücreti ve idari para cezalarını ödemeden ülkeyi terk etmelerine gümrük kapılarında izin verilmeyecektir.

İhlali geçiş yapan yabancı plakalı araçların gümrük kapılarında sıra beklememeleri ve uzun kuyruklara sebep olmamaları için gümrük kapılarına gelmeden önce yukarıda anlatıldığı şekilde İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile geçiş ücretlerini ve idari para cezalarını ödemeleri gerekmektedir.

Trafik Cezaları

OGS/HGS cezalarının yani sıra İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) sayfasında trafik cezaları da ödenebilmektedir. Sisteme yansıyan trafik cezalarını ödemeden ülkeyi terk etmenenize gümrük kapılarında izin verilmeyecektir.


İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr)

 
SILA YOLU SEVENLER - Yalnız Değilsiniz...
Üyelere Özel grup · 32.207 üye
Gruba Katıl
SILA YOLU SEVENLER (SYS) - Sila'ya yolculuk ve gurbetcilerimize dair hersey burada sizlerin hizmetindedir. www.silayolusevenler.com
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*