14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Yabancı Plakalı Araçlara Düzenlenen Trafik Cezaları

Yabancı Plakalı Araçlara Düzenlenen Trafik Cezaları

Yabancı plakalı araçların sürücülerine ve tescil plakalarına düzenlenen trafik idari para cezalarının tahsili nasıl ve nerelerde yapılır?

Bu cezaların Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı muhasebe birimleri ve bu birimlere bağlı muhasebe yetkilisi mutemetlerine, vergi daireleri ile Gelir İdaresi Başkanlığınca yetkilendirilen banka veya PTT şubelerine ödenmesi gerekmektedir.

  • Türkiye karayollarında trafik cezası aldığınızda, cezanızı 15 gün içerisinde ödemeniz halinde, cezada %25 indirim yapılmaktadır.
  • Cezanızı ödememeniz halinde bu ücret sizden Türkiye’den çıkarken gümrük kapısında tahsil edilecektir. Yabancı plakalı araçların Türkiye’de haklarında düzenlenen trafik cezalarını ödemeden ülkeden çıkışlarına gümrük idarelerince izin verilmemektedir.

Trafik cezasına nasıl itiraz edilebilir?

Yanlış veya haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itirazın, cezayı içeren belgenin tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde, cezanın yazıldığı ilde bulunan Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılması gerekmektedir.

Trafik görevlilerince otoparka çekilen araçlara nasıl ulaşılabilir?

Trafikten çekilen araçların e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) ve Emniyet Genel Müdürlüğü trafik sorguları kısmından (www.egm.gov.tr/Sayfalar/Trafik_Sorgulari.aspx) hangi otoparka çekildiği öğrenilebilmektedir.

Yabancı plakalı araçlara yazılan trafik cezaları online olarak sorgulanabilir ve ödeme yapılabilir mi?

Türkiye’de yabancı plakalı araçlara düzenle­ nen trafik idari para cezası karar tutanakları veri tabanına işlendiği anda elektronik ortam­ da “http://ivd.gib.gov.tr” internet adresinde­ ki “Yabancı Plakalı Araç Ödemeleri” ekranın­ dan yabancı araç plakasıyla sorgulama yapılarak ceza bilgileri görüntülenmekte ve ödeme yapılabilmektedir.

Trafik cezaları yurt dışında tebliğ edilir mi?

Türkiye’de yabancı plakalı araçların sürücülerine ve tescil plakalarına düzenlenen ceza tutanakları, yurt dışına tebliğ edilmemektedir.

Türkiye’de uygulanan hız sınırları ne kadardır?

Ülkemizde uyulması gereken hız sınırları şöyledir :


Kaynak: YTB

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler