9.7 C
İstanbul
Salı, Aralık 5, 2023

Yeni T.C. Kimlik Kartını Almayan Gurbetçiler Dikkat! Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli?

Yeni T.C. Kimlik Kartını Almayan Gurbetçiler Dikkat! Eski Kimlikler Ne Zamana Kadar Geçerli?


Kimlik yenileme son tarih ne zaman, eski kimliklerin kullanım süresi ne zaman bitiyor, kimlik yenilemede gerekli belgeler? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.

Eski kimlik kartlarının yeni tip kimlik kartları ile değiştirilme işlemleri devam ediyor. İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan resmî açıklamalara göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının belirlenen son tarihe kadar yeni çipli kimlik kartlarını temin etmesi gerekiyor.

T.C. kimlik kartı başvuruları yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise konsolosluklarda yapılabilmekte.

Eski Kimliklerin Kullanım Süresi Ne Zaman Bitiyor? Yeni Kimlik Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

İç İşleri Bakanlığı tarafından açıklanan son bilgilere göre eski tip kimliklerin geçerlilik süresi 31 Aralık 2023 tarihinde bitiyor. Başka bir değişle yeni kimlikler için bu tarihe kadar başvuru yapılmış olması gerekiyor.

Bu tarihine kadar yeni tip kimlik kartı için başvuru yapmayan kişiler için ağır para cezalarının uygulanacağı söylenmekte. Ceza tutarı olarak net bir rakam henüz belirtilmedi.

Yeni Kimlik İle İlgili Önemli Bilgi

Yeni kimlik kartı almak için müracaat eden on beş yaşını tamamlayan Türk vatandaşlarının her başvuruda biyometrik verisi alınır. Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde ise büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır.

On beş yaşını tamamlayanların şahsen başvuruları alınarak kimlik kartları kendisine ya da kendisi dışında teslim alacak kişiyi belirlemesi halinde belirlenen kişiye teslim edilir.

İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı izni ile belirlemesi hâlinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir. Bu durumda talepte bulunan kişi ile kimlik kartını teslim alacak kişi arasında soybağı bulunması şartı aranmaz. Kimlik kartı başvurusu esnasında kimlik kartını teslim alacak iki kişinin belirlenmesi istenmektedir.

Başvuruda Yanınızda Olması Gereken Belgeler

  • Mevcut nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı (Doğum nedeniyle başvuranlar hariç)
  • Son altı ay içinde çekilmiş 50×60 mm boyutunda, beyaz fonda, desensiz ve ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen biyometrik fotoğraf
  • Velayet sahibi olduğunu gösteren mahkeme kararının aslı ve fotokopisi (boşanmış anne veya baba18 yaşından küçük çocuğu adına başvuru yapacak olması halinde)

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadar?

Konsolosluklarda yapılan T.C. kimlik kartı yenileme başvurularında Kart Bedeli (Yenileme) 4,20 euro ve Posta bedeli 3 euro olmak üzere toplam 7,20 euro ödenmesi gerekmekte.


SonHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,731BeğenenlerBeğen
3,660TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler