18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

Yunanistan’a Girişler Hakkında Son Bilgiler 15 Temmuz 2021

Yunanistan’a Girişler Hakkında Son Bilgiler 15 Temmuz 2021


Değerli vatandaşlarımız,​

Yunanistan ülkemize yönelik seyahat yasaklarını bu defa 22 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatmıştır.

Bu çerçevede, 20 Mart 2020 tarihinden itibaren İpsala-Kipi ve Pazarkule hudut kapıları vatandaşlarımızın geçişine kapalıdır. Keza, ülkemiz limanları ile Ege adaları arasında tarifeli deniz seferleri yapılamamaktadır.

Türkiye ile Yunanistan arasında aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınması henüz uygulamaya konulmamıştır.

Bu çerçevede zorunlu ve istisnai koşullar haricinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapması mümkün değildir.

Zorunlu ve istisnai nedenlerle Yunanistan’a giriş yapması gerekecek vatandaşlarımızın hamili bulundukları pasaportun türünden (diplomatik, hususi, hizmet, umuma mahsus) bağımsız olarak ve geçerli vizesi olsa dahi, Yunanistan’ın Türkiye’deki diplomatik ve konsüler misyonlarından özel izin almaları gerekmektedir.

Bu şekilde, Yunan makamlarından izin alarak ülkemizden Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin, Yunanistan’a girişle ilgili Yunan makamlarınca açıklanan diğer gerekli koşulları da karşılamaları Yunan makamlarınca beklenmektedir.

  • www.travel.gov.gr internet sitesi üzerinden Passenger Locator Form (Yolcu Tespit Formu) doldurulması,
  • COVID-19 aşı sertifikası veya
  • Son 72 saat içinde yapılmış PCR test sonucu veya
  • Son 48 saat içinde yapılmış hızlı antijen test sonucu ibrazı zorunludur.

Aşı sertifikası veya test sonuçlarının yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından, kişilerin pasaportta kayıtlı kimlik bilgilerini de içerecek şekilde hazırlanması gerekmekte olup, Yunanca, İngilizce, Fransızca Almanca, İtalyanca, İspanyolca veya Rusça dillerindeki belgeler kabul edilmektedir).

Ülkemize yönelik seyahat kısıtlamalarının sürdüğü mevcut koşullarda;

  • Yunanistan haricindeki AB ülkeleri vatandaşları ile AB ülkelerinde resmi ikamet sahibi kişilerin, İtalya, Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan üzerinden gelerek, Yunanistan’dan transit geçişle Türkiye’ye gitmeleri mümkündür.
  • Türkiye’den AB ülkelerine karayoluyla seyahat edecek AB ülkeleri vatandaşları ile Yunanistan haricindeki AB ülkelerinde resmi ikamet sahibi kişilerin, İpsala veya Pazarkule hudut kapımızdan Yunanistan’a giriş yapmaları veya Yunanistan’dan transit geçişleri keza mümkün değildir.

Türk pasaportuyla seyahat etmeyecek vatandaşlarımızın, hamili bulundukları pasaportların Yunanistan’a seyahatlerde tabi olduğu kısıtlamalar hakkında ilgili ülkenin Yunanistan’daki diplomatik ve konsüler temsilciliklerinden veya Yunanistan’ın anılan ülkelerdeki temsilciliklerinden seyahatlerinden makul bir süre önce güncel bilgi alarak seyahatlerini planlamaları önem taşımaktadır.

Saygılarımızla.


T.C. Atina Büyükelçiliği

ilgili haberler

1 Yorum

  1. Almanya’dan Türkiye’ye seyahat eden Almanya oturum kartı bulunan bir Türk vatandaşı, Kuzeymakedonya üzerinden Yunanistan’a giriş yapıp, transit bir şekilde Türkiye’ye seyehat edebilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler