18.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

Yurt Dışı Emeklilerine Duyuru Maaşlar Kesilebilir

Yurt Dışı Emeklilerine Duyuru Maaşlar Kesilebilir


SGK’dan kafa karıştıran duyuru! Yurt dışından emekli olanların Türkiye’deki maaşları mı kesilecek?

SGK’dan yapılan duyuruya göre, altı aydan daha uzun süredir yurtdışında yaşayan Türkiye’den emekli olan kişiler istenilen belgeleri ibraz etmezler ise Türkiye’deki aylıkları kesilecek.

Türkiye’den ödenmekte olan aylıklar kişilerin yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabii çalışması, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alması halinde kesilecektir. Duyuruya ilişkin detaylar aşağıdaki gibidir;

Yurt Dışı Sürelerini Borçlanarak Aylık Bağlananlardan 6 Aydan Fazla Yurt Dışında Bulunanlara İlişkin Duyuru

3201 sayılı Kanuna göre yurt dışında geçen sürelerini borçlanarak malullük, yaşlılık/ emekli aylığı bağlananların aylık alma şartlarının devam edip etmediği hususu, Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) gerekli görülen zaman ve hallerde araştırılabilmektedir.

Ödenmekte olan aylıklar, ilgililerin yurt dışında yabancı ülke mevzuatına tabi çalışması, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alması halinde kesilmektedir.

SGK, Emniyet Genel Müdürlüğünden her yıl aldığı kayıtlara göre altı aydan daha uzun süre yurt dışında bulunduğunu tespit ettiği aylık sahiplerinden, yurt dışında çalışıp çalışmadıklarını ve ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği alıp almadıklarını gösterir belgeleri üç ay içinde Kuruma göndermelerini isteyebilmekte, istenen belgeleri üç ay içinde göndermeyenlerin aylıklarını ise bildirim yapmaksızın durdurabilmektedir.

Bu nedenle, altı aydan fazla yurt dışında bulunan aylık sahiplerinin; ödenmekte olan aylıklarının durdurulması yönünde bir işlemle karşılaşmamaları için, “3201 sayılı Kanuna Göre Aylık Alanlara Mahsus Yoklama Belgesi”ni yurt dışında bulundukları altı aydan sonraki üç ay içerisinde aylığı bağlamış olan sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,569BeğenenlerBeğen
3,630TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler