18.6 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Yurt Dışı Sigortası İle Türkiye’de Tedavi

Yurt Dışı Sigortası İle Türkiye’de Tedavi


Kısa Süreli Gelenler İçin

Yurt dışında sağlık sigortasına sahip olup Türkiye’ye tatil ya da başka sebeplerle 6 ayı (183 günü) geçmeyecek süre için gelenlerin Türkiye’de tedavi olma imkânı, gelinen ülke ile Türkiye arasında anlaşma olmasına bağlıdır.

Türkiye’de Tedavi Olabilecek Ülke Sigortalıları

Aşağıdaki ülkelerden gelenler yurt dışı sağlık sigortası ile Türkiye’de tedavi olabilirler:

Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, Arnavutluk, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Karadağ, KKTC, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Romanya ve Sırbistan.

Bu ülkelerden:
 • Fransa’dan gelenler için genel sağlık hizmetleri,
 • Diğer ülkelerden gelenlerin ise sadece acil tedavileri karşılanmaktadır.
Yurt Dışı Sigortası ile Türkiye’de Tedavi Olabilmek için |Yapılması Gerekenler
 • Türkiye’ye gelmeden önce sigortalısı olunan ülkenin yetkili kurumundan “yurt dışı sağlık yardım belgesi” alınması (Örnek: Almanya: T/A 11, Avusturya: A/TR3, Belçika: BE/TR 111 (B.T.8), Hollanda: N/TUR 111)
 • Yurt dışından alınan sağlık yardım belgesi ile Türkiye’deki Sosyal Güvenlik il Müdürlüğüne / Merkezine başvurarak;
  • Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda sigortalıları “YUPASS” adı verilen sosyal güvenlik numarası,
  • Diğer ülke sigortalıları ise “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi” alınması,
 • Tedaviye ihtiyaç olduğunda daha önce alınan YUPASS numarası ya da “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre gösterilerek tedavi olunması.
  • ÖNEMLİ: Yurt dışı sigortası ile tedavi olabilmek için tedaviye ihtiyaç olmadan Türkiye’ye gelir gelmez bu işlemlerin tamamlanmış olması gerekmektedir.

YUPASS numarası ya da belge sunulmadan Türkiye’de olunan tedavinin masrafları ilgili kişi tarafından karşılanır. Bu şekilde doğrudan karşılanan tedavi masraflarının yurt dışı sigortası tarafından kişiye ödenmesi, Türkiye’deki tedavi ve masraf belgelerinin ilgili sigorta kuruluşuna teslim edilmesi ve kuruluşun ödemeyi kabul etmesine bağlıdır.

Acil Tedavi Nedir?

Acil tedavi, derhal yapılması gereken tıbbi müdahaledir. Hangi durumların acil olduğuna ise başvurulan sağlık kuruluşundaki hekimler karar vermektedir. Acil tedavi sırasında verilen ilaçlar da sigorta kapsamındadır.

Kovid-19 Tedavisi

Sigortası olup olmadığına ya da hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın bütün Türk vatandaşı ve mavi kartlılar için Kovid-19 tedavisi devletimiz tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Kovid-19 PCR testi ise belirti (semptom) gösterenler için ücretsiz olup isteğe bağlı testler 110 TL karşılığında yapılmaktadır.

Kronik Hastalığı olanlar

Yurt dışı sağlık sigortası ile Türkiye’de tedavilerine devam etmek isteyen kronik hastalığa sahip kişiler Türkiye’ye gelmeden önce sigortalı olunan ülke kurumundan kronik rahatsızlıklarını kapsayıcı “yurt dışı sağlık yardım belgesi” almalıdırlar. Bu belgeyi Türkiye’ye geldikten sonra Sosyal Güvenlik il Müdürlükleri /Merkezlerine sunmalıdırlar.

Anlaşmalı olmayan ülkelerden gelenler ya da Türkiye’de acil tedavi yanında genel tedavi hizmetleri de almak isteyenler (1) ücretini ödeyerek ya da (2) Türkiye’ye gelmeden önce veya Türkiye’de bu tedavileri kapsayacak şekilde özel sağlık sigortası yaptırarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler.ilgili haberler

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler