16.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 5, 2023

Yurtdışında Artan Pasaport Başvurularının Hızla Karşılanabilmesi Amacıyla Alınan Tedbirler

Yurtdışında Artan Pasaport Başvurularının Hızla Karşılanabilmesi Amacıyla Alınan Tedbirler


Pasaport Başvurularında Son Dönemde Yaşanan Artışın Sebebi Nedir?

Uluslararası standartlara uyum çalışmaları kapsamında, 2010 yılında biyometrik pasaportlar kullanmaya başlanıldı ve pasaportların azami geçerlilik süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarıldı.

Verilen yeni tip pasaportların sürelerinin dolmaya başlamasıyla Başkonsolosluklarımıza yapılan pasaport başvurusu sayısında ciddi bir artış yaşandı.

2020 yılında yurtdışında toplam 165.000 pasaport başvurusu yapılmışken, 2021 yılında 615.000 pasaport başvurusu yapılması bekleniyor.

En Çok Pasaport Başvurusu Hangi Ülkelerde Yapılıyor?

Yurtdışındaki vatandaşlarımızın yaklaşık %55’i Almanya’da yaşıyor.

Dolayısıyla pasaport başvurularının yarıdan fazlası Almanya’daki 13 Başkonsolosluğumuz tarafından alınıyor.

2021’de Almanya’da yaklaşık 315.000 pasaport başvurusunun yapılacağını tahmin ediliyor.

Vatandaşlarımızın Artan Pasaport Talepleri Karşısında Başvuruların Hızlı Şekilde İşlenebilmesi İçin Ne Gibi Tedbirler Alınıyor?

Bu yıl pasaport başvurularında artış yaşanacağı öngörüsüyle ilgili kurumlarla derhal eşgüdüm ve planlamalara başlanılmıştır.

Küresel salgın koşullarına rağmen, pasaport başvurularının karşılanabilmesi için Başkonsolosluklarımızda kesintisiz mesai içinde çalışmaya devam ediliyor.

Öncelikle pasaport banko sayısını artırarak daha fazla randevu verilmesi sağlandı. Almanya’daki 13 Başkonsolosluğumuzda pasaport başvurusu alınan banko sayısını, 44’ten 119’a çıkarıldı.

konsolosluk.gov.tr sisteminin randevu modülünde daha fazla başvuru alınabilmesini için gerekli güncellemeleri yapılmıştır. Pasaport işlemlerini günlük olarak izleme ve raporlama mekanizmasıyla takip edip anında müdahalede bulunuluyor. konsolosluk.gov.tr sisteminde pasaport başına işlem süresi 10 dakikadan 4 dakikaya indirilmiştir. İşlem hacminde büyük artış yaşanan yerlerde merkezden geçici görevlendirmelerle personel takviyesi yapılmaktadır.

Başkonsolosluklarımızın artan işlem hacmini karşılayacak şekilde gerekli fiziki tedbirler de alınmaktadır.

Başvuruların en hızlı şekilde işlenmesi için temsilciliklerimize ilave teknik ekipman gönderilmiş ve ihtiyaca göre de gönderilmeye devam edilecektir.

6 Mart 2021 Cumartesi gününden itibaren Almanya’daki Başkonsolosluklarımız Cumartesi günleri saat 10:00—14:00 arasında pasaport başvurusu almaya başladı. İki hafta sonunda toplam 3500’den fazla pasaport işlemi yapıldı.

Vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde gezici konsolosluk hizmeti de vermeye başlanacaktır.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,715BeğenenlerBeğen
3,402TakipçilerTakip Et
2,946TakipçilerTakip Et
2,013TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler