15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Yurtdışındaki Türklerin Maruz Kaldığı Nefret Suçunun Sesini Duyuracak NESAM Tanıtıldı

Yurtdışındaki Türklerin Maruz Kaldığı Nefret Suçunun Sesini Duyuracak NESAM Tanıtıldı


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşların, karşı karşıya kaldığı ırkçılık ve ayrımcılığa dair farkındalığı artırmayı amaçlayan Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele Portalı düzenlenen konferans ile tanıtıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan Türklerin maruz kaldığı nefret söylemi ve ayrımcılık gibi suçları bildirebileceği ve bu konuda verilerin yayımlanacağı Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele (NESAM) portalını düzenlenen tanıtım toplantısıyla kullanıma açtı.

Nefret Suçları ve Ayrımcılıkla Mücadele Portalına buradan ulaşabilirsiniz: https://nesam.ytb.gov.tr/

Almanya’da Her Gün 2 İslam Düşmanı Saldırı Yaşandığını Kaydetti

YTB Başkanı Eren, NESAM portalını tanıtan ve YTB’nin Avrupa’da yaşanan ayrımcılık ve İslamofobi suçlarına ilişkin elde ettiği verileri açıklayan bir sunum yaptı. Eren, Avrupa’da Müslümanlara ve İslami kurumlara yönelik saldırılara da sunumunda yer verdi. Avrupa’da 2020’de Türk vatandaşlarını hedef alan 389 saldırının yarısından fazlasının Almanya’da gerçekleştiğini söyleyen Eren, Almanya İçişleri Bakanlığı verilerine göre ülkede her gün 2 İslam düşmanı saldırı yaşandığını kaydetti.

5 Kişiden Yalnızca 1’i Bildirim Yapıyor

Vatandaşların maruz kaldığı nefret söylemi ve suçlarına karşı ilgili mercilere bildirim yapma oranının düşük olduğunu da kaydeden Eren, her 5 kişiden yalnızca 1’inin bildirim yaptığını belirterek Müslüman ve Türk nüfusunun az olduğu Polonya gibi ülkelerde ise bu oranın yüzde 3-4 civarında olduğunun altını çizdi.

Fransa’da Müslümanlara Yönelik 789 Saldırı Kayda Geçti

Eren, Fransa’da 2019’da STK kayıtlarına göre Müslümanlara yönelik 789 saldırı kayda geçerken polis kayıtlarında bu sayının 204 olduğunu, Avusturya’da ise bu sayının STK’lere göre 1402 iken poliste yalnızca 16 olduğuna dikkati çekti.


Arti33

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler