17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Yurtdışından Türkiye’ye Hasta Nakil Prosedürü

Yurtdışından Türkiye’ye Hasta Nakil Prosedürü


T.C. Sağlık Bakanlığı 2010 yılından itibaren kullanılmaya başlanan ambulans uçaklar ile hizmet vermektedir.

Ambulans uçaklar, gündoğumu-günbatımı arasında hizmet sağlayan Helikopter Ambulanslardan farklı olarak 24 saat esasına göre hizmet imkânı sağlamaktadır. Ayrıca Uçak Ambulanslar yüksek sürat, uzun menzil, yüksek uçuş tavanı ve kabin basınçlarının ayarlanabilir olması nedeniyle hem ülke içerisinde hem de ülkeler arasında hizmet verebilmektedir.

Ambulans uçaklar da helikopter ambulanslar gibi yoğun bakım şartlarında hasta nakli sağlayan tıbbi cihaz ve donanıma sahip, ventilatör, defibrilatör cihazı, infüzyon pompası gibi ileri yoğun bakım şartlarında bulunması gereken her türlü tıbbi cihaz ve malzemeye sahip bulunmaktadır. Ayrıca yenidoğan vakalarının taşınmasında gerekli olan kuvöz ve yenidoğan ventilatörü gibi malzemelerde uçaklar da mevcuttur.

Yurtdışından Türkiye’ye Hasta Nakil

Nakil işlemleri ilgili ülkedeki Türk Büyükelçiliği/başkonsolosluğu aracılığı ile yapılmakta olup aşağıda belirtilen hastanın durumunu gösteren bazı bilgilerin o ülkedeki Türk Büyükelçiliği/başkonsolosluğuna iletilmesi gerekmektedir.

Aşağıda belirtilen şekilde başvuru yapıldığı taktirde değerlendirme yapılabilecektir. İlgili hastaya ait başvurunun Konsolosluk/Büyükelçilik aracılığı ile Bakanlığımıza ulaştırılmasından sonra, tıbbi değerlendirme sonunda taşınma (nakil) kararı verilen hastalar ile ilgili, konsolosluk/hasta veya yakınları ile irtibata geçilmektedir.

Yurtdışından Türkiye’ye Hasta Nakil Prosedürü

Yurt dışından ülkemize getirilmesi istenen hastalar için başvuru şekli aşağıdaki belirtildiği gibi olup, hava ambulans hizmeti ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Hastalarımız evden eve nakil edilmemekte, tam donanımlı yoğun bakım şartlarına haiz uçaklarla hastaneden hastaneye nakledilmektedir. (T.C Vatandaşı olması gerekmektedir.) Hastanızın hastane masrafları için Dışişleri Bakanlığı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Hava Ambulans Hizmeti

Bu Hizmetten Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Hastanın yakınının veya yanında refakat eden kişinin (tur görevlisi, konsolosluk görevlisi, diyanet görevlisi), bulunduğu ülkedeki en yakın Türk Konsolosluğu’na/Büyükelçiliği’ne aşağıda belirtilen evraklarla birlikte müracaat etmesi gerekmektedir.

Konu ile ilgili Dış İşleri Bakanlığı +90 312 292 10 00 numaralı telefondan dan Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Konsolosluğa/Büyükelçiliğe götürülmesi gereken evraklar;

 1. Hastanın pasaport (Vize tarihinin geçmemiş olması ve mutlaka kontrol edilmiş olması gerekmektedir) ve T.C Kimlik fotokopisi (Kimlik yerine Mavi Kart’ta kabul edilmektedir),
 2. Hastaneden alınmış ve İngilizce hazırlanmış epikriz,
 3. Ayrıca epikrizde hastanın kısaca durumunu belirten ve neden ambulans uçakla naklinin gerektiğinin (………sebepten dolayı hava ambulansla gitmesi gerekmektedir) belirtilmesi gerekmektedir,
 4. Hasta yoğun bakımda ise beyin ölümü gerçekleşmediğine dair rapor,
 5. Bulaşıcı hastalığı olmadığını bildiren rapor,
 6. Mümkünse hastalardan izin alınarak, hastanın durumunu gösteren bir fotoğraf,
 7. Hastadan ya da birinci derece yakınından alınmış imzalı onam formu (Ambulans uçakla naklinde karşılaşılabilecek riskleri kabul ettiğine dair),
 8. Konsolosluğa/Büyükelçiliğe hitaben yazılmış dilekçe (Hastanın ambulans uçakla Türkiye’ye nakledilmesi istendiğine dair).

Süreç Nasıl İşliyor?

 1. Konsolosluk/Büyükelçilik tarafından Dışişleri Bakanlığına ACİL koduyla iletilen belgeler yine ACİL koduyla Bakanlığımız Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hava Operasyon Birimine iletilir,
 2. Hastanın durumu ile gerekli değerlendirmeler danışman hekimlerimiz tarafından yapılır. Gerekirse hastanın yattığı hastaneden doktorları ile hasta hakkında ve nakile uygunluğu konusunda bilgi alışverişi yapılır,
 3. Durumu nakle uygun görülen ve nakil endikasyonu taşıyan hastalar için ilgili ülkelerden uçuş izinleri müracaatları yapılır. (Ülkelere göre izin süresi değişmekle birlikte genellikle 12 ila 72 saat arasında izinler alınabilmektedir),
 4. Gerekli uçuş izinlerinin çıkmasına müteakip nakil için uçuşa başlanır.
Ayrıca;

Hava ambulansların kullanımındaki temel amaç; hastanın/yaralının tedavisinin olay yerinde ya da bulunduğu sağlık kuruluşunda yapılmasının mümkün olmadığı, tedavisi devam ederken çıkan komplikasyonlar sebebiyle daha ileri tetkik ve tedavi imkanlarının bulunduğu bir sağlık kuruluşuna nakledilerek hastanın/yaralının sağlığının korunmasıdır.

Ayrıca afetlerde ve olağanüstü durumlarda hastaları/yaralıları güvenli bölgelere naklederek tedavilerinin devamını sağlamaktır. Hava ambulansları kesinlikle ikamet bölgelerine nakil amaçlı kullanılmamakla beraber, hastanın/yaralının tedavi şartlarının sağlandığı sağlık kuruluşundan bir başka sağlık kuruluşuna ya da ikamet adresine nakli mümkün değildir.                       


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler