9.7 C
İstanbul
Salı, Aralık 5, 2023

Akıllardaki soru: bu sezon Sıla Yolu’na çıkabilecek miyiz?

Akıllardaki soru: bu sezon Sıla Yolu’na çıkabilecek miyiz?


Her yıl olduğu gibi bu yılda gurbetçilerin çoğunluğu havayolu veya karayoluyla Türkiye’ye tatil planları yapmaktaydı. Binlerce gurbetçi 2019 tatili biter bitmez yeni yılın tatilini düşünmeye başlamıştı bile.

Ancak 2019’un sonunda Çin’in Wuhan kentinde başlayan Korona virüs salgını şuan bütün dünya ülkelerine dağılmış durumda. Salgın yüzünden özellikle Avrupa’daki ülkeler sert tedbirler almış durumda. Türkiye’de bu ülkelerden birisi. Şuanda Türkiye’ye Avrupa ülkelerinden yapılan bütün uçuşlar 30 Nisana kadar durdurulmuş vaziyette. 30 nisandan sonra ise neler olacağı henüz bilinmiyor.

Gurbetçileri zor günler bekliyor

Türkiye’ye her yıl arabaları ile gidenleri ise zor günler bekliyor. Korona virüsle mücadele kapsamında sınır kapılarındaki tedbirler en üst seviyede. Normal şartlarda Mayıs ayı itibarıyla Türkiye’ye seyahatler başlıyor. Yurtdışında yasayan yüzbinlerce gurbetçi vatana doğru giden Sıla Yolu’na çıkıyordu. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Sıla Yolu’na çıkanların sayısı üst seviyeye tırmanıyordu.

Gurbetçilerin  2020 sezonu için aklında bir tek soru var.  “2020’de Sıla Yolu’na çıkabilecek miyiz? Vatanımıza arabalarımız ile seyahat edebilecek miyiz?”

Diğer bütün sorular artık sorulmuyor

Geçtiğimiz sezonlarda sorulan sorular genelde, Macaristan mı eski yol mu? Yunanistan mı Bulgaristan mı? Kimlik kartıyla gidebilir miyim? Yeşil kart gerekli mi? Gibi sorulardı.

Her gecen gün korona virüs ile mücadele sürecinde alınan tedbirler artıyor. Buda Sıla Yolu’na çıkmak isteyenlerin umutlarının azalmasına sebep oluyor.

Peki ne olacak?

Şuan için bakıldığında Avrupa’da, özellikle Sıla Yolu üzerindeki ülkelerin sınır kapılarındaki önlemler en üst seviyede. Sadece uluslararası çalışan ağır vasıtalara geçiş izni veriliyor. Veya ülkeler sadece kendi vatandaşlarının geçişine izin veriyor. Geçişine izin verilenler ise 14 gün karantinada tutuluyor.

Geçişlere izin veren ülkeler de tedbir olarak her gecen kişinin sağlık kontrolünü yapıyor. Korona virüse yakalananların semptomlarından biri olan yüksek ateş görülen kişilerin geçişine izin verilmiyor.

Ağır vasıtaların geçişlerinde de sorunlar yaşanmakta. Özellikle Bulgaristan-Türkiye sınırında zaman zaman 50 km’yi bulan TIR kuyrukları oluşuyor.

Bu salgın ne zaman bitecek?

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının kısa bir zaman içerisinde bitmesi beklenmiyor. Neredeyse her geçen gün ülkeler yeni tedbirler alıyor. Sokağa çıkma yasağı, gruplar halinde toplanma yasağı gibi tedbirlerin uzun süreceği bekleniyor. Bu durum da sınır kapılarındaki tedbirlerde devam edecek gibi görünüyor. Bu tedbirler dolayısıyla, sınır geçişlerinin normale dönmesinin aylar sürebileceği tahmin ediliyor.

Bütün bu olanlara bakiliği zaman 2020 sezonu için Sıla Yolu pekte umut verici gözükmüyor.

Korona virüs ile mücadeleye bakıldığı zaman, 2020 yılı için yıl sonuna kadar sınır kapılarındaki tedbirlerin devam edeceği tahmin ediliyor. En iyi senaryoya bakıldığında bile, geçişler serbest dahi olsa, virüsün tekrardan yayılmasını önlemek için kontrollerin en üst seviyede olacağı ve bunun da çok uzun beklemelere sebep olacağı tahmin ediliyor.

Önce Sağlık…. #EVDEKAL

Önce sağlık diyerek gelişmeleri izlemekten ve umutlarımızı kaybetmeden beklemekten başka bir çare gözükmüyor.


SYS Haber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,731BeğenenlerBeğen
3,660TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler