17 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Belgrad Büyükelçisi, Sırbistan İçişleri Bakanı ile Sıla Yolu Projesi Hakkında Görüştü

Belgrad Büyükelçisi, Sırbistan İçişleri Bakanı ile Sıla Yolu Projesi Hakkında Görüştü


Dünyayı etkisi altına alan korna virüs salgınının bir nebze de olsa kontrol altina alınmasının ardından, ülkeler arası temaslarda yavaş yavaş başlıyor. Sıla Yoluna çıkan Avrupalı Türklerin sıkça kullandığı Sırbistan ile Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri de temaslara başladı. 

Turkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Sırbistan İçişleri Bakanı Nebojsa Stefanoviç ile bir toplantı yaptı. Yapılan bu görüşmede yaz tatili sezonunda gurbetçi trafiği, gümrük yoğunluğu ve güvenlik gibi konular da ele alındı.

Sıla Yolu Projesi

Geçtiğimiz yıl hayata geçirilen Sıla Yolu Projesinin bu yılda yapılması üzerine çalışmalar başlatılacağı Büyükelçimiz Tanju Bilgiç tarafından bildirildi.  

Sıla Yolu Projesi kapsamında SırbistanBulgaristan (Gradina), SırbistanMacaristan (Horgos), Sırbistan-Hırvatistan (Batrovci) kapılarında 24 saat esasına göre 1 Emniyet Müdürü koordinesinde 10 Polis Memuru görevlendirilmişti.             

Bu uygulama ile Türkiye ile Batı Avrupa arasındaki en önemli güzergâhlar arasındaki Sırbistan’da, gurbetçi vatandaşlarımızın iş ve işlemleri kolaylaştırıp, Sırbistan’daki kurallar ile ilgili vatandaşlarımızın doğru ve zamanında bilgilendirilmesi sağlanarak yaşanması muhtemel mağduriyetlerin önüne geçilmiş vatandaşlarımıza bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştı.

Söz konusu görevliler aynı zamanda Batı Avrupa Ülkelerine mal ve eşya taşıyan TIR şoförlerimizin göçmen kaçakçılığı olaylarında mağdur olmamaları amacıyla bilgilendirilmelerini sağlanmış ve karşılaştıkları her türlü sorunun daha hızlı, güvenli ve kolay çözülmesi için faaliyet gösterilmişti. 

320.000’den fazla vatandaşımızla sınır kapılarında görüşmeler yapılmış ve gerekli bilgi ve yardımlar verilerek güvenli bir şekilde Türkiye’ye ulaşmaları sağlanmıştı. 


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler