18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 27, 2023

Bulgaristan’a her girene 14 gün karantina

Bulgaristan’a her girene 14 gün karantina


14 Mayıs ile 14 Haziran arasındaki dönemde olağanüstü salgın durumu ilan edildi

Bulgaristan hükümeti, 14 Mayıs 2020 saat 0:00’den itibaren 14 Haziran 2020 gününe kadar olağanüstü salgın durumu ilan etti.

Ülkedeki olağanüstü durumun son günü sağlık bakanının Sağlık Yasası değişiklikleri ile getirilen imkândan faydalanarak sunduğu olağanüstü salgın durumu ilan edilmesi teklifi, Bakanlar Kurulu’nda onaylandı.

Buna esas gerekçe olarak hastalığın seyrinde hızlı değişikliğin olmaması ileri sürüldü. Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev “Şimdiye kadar uygulanan önlemlerin yürürlükte kalması gerektiğini düşünüyoruz. Devlet sıhhiye baş müfettişi tarafından hastalığın Bulgaristan‘da ve dünyadaki seyrine ilişkin yapılan değerlendirmeye dayanan hükümet, Covid-19 pandemisinin halk sağlığı ve Bulgaristan vatandaşlarının sağlığı ile hayatının korunması açısından gerçekten ağır olağanüstü durum oluşturduğu kanısını paylaşıyor” şeklinde konuştu.

14 Mayıs saat 0:00’dan itibaren salgınla mücadele önlemleri, kontrollü giriş-çıkış noktalarından geçişlere dair, seyahat ve hastalarla temas durumunda karantina ve izolasyona dair ve de farklı faaliyetlerin yürütülmesine dair kurallarla ilgili bazı emirler yürürlükte olacak.

Bakan Ananiev’in bildirdiği gibi organ nakillerine izin verilmesi ve şehir bahçe ile parklarında serbest dolaşım, emirlerde yer alacak olan iki önlem olmaktadır.

Sosyal mesafe, kapalı alanlarda, kamuya açık yerlerde ve şehir içi ulaşım araçlarında maske takma zorunluluğu devam ediyor.

Bulgaristan’a her girene 14 gün karantina

Yabancı devletlerden Bulgaristan topraklarına giriş yapan kişiler, ülkenin vatandaşı veya yabancı olsun 14 günlük karantinaya alınmaya devam edecek.

İşverenlere personeli mümkün mertebe uzaktan çalıştırmak tavsiyesi verildi.

Eğitim bakanlığı ile birlikte anaokulların 10-12 çocuktan oluşan gruplarla çalışmak üzere açılması algoritması hazırlanıyor.

Bakan Ananiev’in açıkladığı üzere salgın durumuna bağlı olarak kısıtlamaların artırılması veya azaltılması mümkün olacak.

Yurt dışından gelenler için 14 günlük karantinanın alternatifi yok

Covid-19 Kriz Masası Başkanı Ventsislav Mutafçiyski, yurt dışından Bulgaristan’a gelenlere PCR testi uygulanmasının 14 günlük karantinanın yerine geçemeyeceğini öne sürdü. “Yurt dışından gelip karantinaya alınan ve 10. günde hasta oldukları saptanan kişiler var” diyen Mutafçiyski, yapılan test sayısı ve yeni tespit edilen vaka sayısı arasında bağlantının bulunmadığını belirtirken son günlerde vaka sayısının 20 ila 50 arasında değiştiğini kaydetti.

Yapılan araştırmalar Bulgaristan’da hastalığın küme şeklinde yayıldığını gösteriyor. Mutafçiyski, kümeler üzerinde odaklanması ve sınırlandırılmasının hayatın normale dönmesi açısından büyük şanslar sağladığını ileri sürdü.


haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,619BeğenenlerBeğen
3,403TakipçilerTakip Et
1,984TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika