17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

“Sıla Yolu” Bu Yıl Rekor Kırılabilir

“Sıla Yolu” Bu Yıl Rekor Kırılabilir 


Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı (YTB) Abdullah Eren: “Vatandaşlarımızın valizlerini hazırlamalarını tavsiye ediyoruz” “Korona süreci, tersine bir hareketliliği de meydana getirebilir”

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve ‘vatan’ hasreti ile her yıl Türkiye’ye gelen Türk işçilerin ‘sıla’ yolculukları başladı. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Abdullah Eren, “Korona süreci, şöyle söyleyebiliriz, tersine bir hareketliliği de meydana getirebilir Biz bu sene açıkçası daha yoğun bir geliş bekliyoruz” dedi. 

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Abdullah Eren ve Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi YTB Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya, Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’na gelerek, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşların ‘sıla’ yolunda yanlarında olabilmeleri adına yapılacak çalışmaların ve alınacak tedbirleri yerinde gözlemledi.

“Vatandaşlarımızın valizlerini hazırlamalarını tavsiye ediyoruz”

YTB Başkanı Abdullah Eren, “Avrupa’da malumunuz çok büyük bir millet varlığımız var. Her sene vatandaşlarımız yaz aylarında çeşitli ülkelerden kara yolu ile ana vatanlarına ‘vatan’ hasreti gidermek için ‘sıla yolu’ üzerinden bir yolculuk gerçekleştiriyorlar. Biz de son 2 yıldır YTB olarak bu güzergahta vatandaşlarımızın yanında olmaya gayret ediyoruz. Vatandaşlarımızın valizlerini hazırlamalarını tavsiye ediyoruz. İnşallah bu yazda yanlarında olacağız” diye konuştu.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları (YTB) Abdullah Eren, tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs pandemisi sürecinde Türkiye’nin her alanda aldığı tedbirlerin Avrupa’da yaşayan Türkler tarafından dikkatle izlendiği ve ayrıca bunun üzerine ‘vatan’ hasretinin eklenmesiyle birlikte, bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla daha yoğun bir geliş beklediklerini ifade etti.

“Korona süreci, tersine bir hareketliliği de meydana getirebilir”

Eren, “Şimdi, geçtiğimiz yıl sadece rakamlara baktığımızda izin sezonunda Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 600 bin insanımızın kara yolu ile geçiş yapmış olduğunu biliyoruz. Yıl boyunca da 3 milyondan fazla insanımızın Türkiye’ye geldiğini biliyoruz. Korona süreci, şöyle söyleyebiliriz, tersine bir hareketliliği de meydana getirebilir. Çünkü insanlar korona ile Türkiye’nin vermiş olduğu mücadeleyi gördüler. Alınan tedbirleri gördüler. Bir de vatan hasreti var. Tabi biraz duygusallıkta var, koronadan dolayı 4050 gün insanlar evlerinden çıkmadılar. Dolayısıyla biz bu sene açıkçası daha yoğun bir geliş bekliyoruz. Normal beklentinin aksine, tedbirlerimizi de ona göre alıyoruz. Tabi yurt dışından gelen vatandaşlarımızın Türkiye’deki turizme de çok büyük bir katkısı var. Bu anlamda biz, bir diaspora kurumu olarak her türlü hazırlığımızı da ne kadar sayıda vatandaşımız gelirse gelsin şu an yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Çalışmaları yerinde tespit etmek üzere bugün Kapıkule’deyiz”

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi YTB Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya da, “Vatandaşlarımızın sorunlarını hem yaşamış oldukları ülkelerde, hem de yaşamış oldukları ülkelerden Türkiye’ye geliş güzergahları üzerinde karşılaşmış oldukları sorunları tespit edip, bunları değerlendirip ama aynı zamanda sahadaki var olan sıkıntıları gözlemleme anlamında bugün buradayız, Kapıkule’deyiz. Vatandaşlarımızın bu Covid19 süreci içerisinde pandemi süreci içerisinde Türkiye’mize gelişlerini kolaylaştırmak için daha kolay hale nasıl getirebiliriz onların Türkiye’ye ulaşımlarını aynı zamanda Türkiye’de kalmış oldukları süreç içerisinde daha rahat olmalarını nasıl sağlayabiliriz bütün bu çalışmaları yerinde tespit etmek üzere bugün Kapıkule’deyiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yola çıkarak, Türkiye’ye gelen gurbetçiler, geçtikleri ülkelerde ve sınır kapılarında korona ile mücadele anlamında neredeyse hiçbir uygulama olmadığını belirterek, Türkiye’de Kapıkule Sınır Kapısı’nda titiz bir sürecin işlediğini belirtti


ilgili haberler

4 YORUMLAR

  1. Sağolsun sayın milletvekili iyi demiş yanlız 2 hafta karantina meselesine bir çare bir çözüm bulmak zorundalar 4 hafta olan izinin sadece bir haftasını izin sayarsak bence fazla gelen olmaz bu senede böyle olsun der bence selamlar ve saygılar dilerim herkese

  2. Yanimizda olmaniz mukemmel, lakin hollanda israrla turkiyeyi turuncu listede tutuyor, ayrica tehdit ediyor giderseniz saglik sigortaniz, arac sigortaniz durdurulacak diye, donustede 14 gun mecburi karantina. Hatta seni isten atabilme yetkisi bile var. Bunlar bizim elimizi kolumuzu bagliyor. Ne yapabiliriz gelmek icin. Biz vatanimizi ozluyoruz

  3. İçişler balımız sayın Süleyman soylu ya sesleniyorum sayın bakanım bizturkiyeye gelmek için gün sayiyoröz fakat .0.18.yaş arası dışariya çikma yasağı vardır bu sebeple bizimse tatile gelmemızın sebebi Türkiyemizi gezıp dost akrabalarımızi ziyaret etmektır onsekız yaş aktif çocuklarımız var onlari evde bırakıp çıkanayiz çocuklarımızla beraber gezmedıkten sonra tatilin bir anlami kamiyorki buna bir çözüm getirmenizi saygilarımla arz ederim Bedirhan Örs

  4. Bu haber doğru olamaz… benim tanıdıklarımın çoğu gitmek istemiyor.
    1- Karantina meselesi (20 gün izni olan 14 gün karantinada geçirmek istemiyor.
    2-AB nin seyahat yasağı şuan 1 Temmuza kadar kapsadığı için uçakların uçup uçmayacağını bilmediklerinden dolayı vazgeçen çok….hiçbir hava yolu veya yetkili bir açıklama yapmıyor.
    Bu şartlarda çoğunluk vazgeçmiş gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler