15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Sıla Yolu Ülkelerinde Son Durum

Sıla Yolu Ülkelerinde Son Durum


Almanya

Almanya, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

Avusturya

Avusturya, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

Belçika

Belçika, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

Bulgaristan

Bulgaristan’a girişte transit geçiş yapılacağına, Bulgaristan’daki salgın durumuyla ilgili bilgi sahibi olunduğuna ve bütün sorumluluğun üstlenildiğine dair bir belgenin doldurulması gerekmektedir. Kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti

Çekya yeşil kategorideki ülkelerden geçişlere müsaade etmektedir. Turuncu ve kırmızı kategoride yer alan Fransa, İngiltere, İsveç, Hollanda, Belçika ve Danimarka’dan gelen vatandaşlarımızın geçişleri dış temsilciliklerimizden alınacak nota ile mümkündür. Bu sebeple, anılan ülkelerden gelen vatandaşlarımızın Çekya üzerinden seyahat etmeleri tavsiye edilmemektedir.

Fransa

Kovid-19 salgını nedeniyle getirilen Fransa ile Birleşik Krallık arasındaki seyahat kısıtlamaları AB vatandaşları için kaldırılmıştır ve söz konusu sınırda uluslararası seyahat belgesi sunulması da gerekmemektedir. AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına ilişkin kısıtlamalar 1 Temmuz 2020 tarihine kadar devam edecektir. Fransa 8 Haziran 2020 tarihinden itibaren İngiltere’den gelecek olan yolculara vatandaşlıklarına bakılmaksızın isteğe bağlı 14 günlük karantina uygulaması sunmaktadır fakat transit yolcular bu kuraldan muaftır.

Hırvatistan

Hırvatistan, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

Hollanda

Hollanda, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

İngiltere

Fransa 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren İngiltere’den gelecek olan yolculara vatandaşlıklarına bakılmaksızın isteğe bağlı 14 günlük karantina uygulaması sunmaktadır fakat transit yolcular bu kuraldan muaftır.

İsveç

İsveç – Danimarka sınırı (19.06.2020 tarihi itibari ile) geçişlere kapalıdır. Bu sebeple, vatandaşlarımızın Trelleborg’dan kalkan feribot seferleri ile Almanya’ya geçebilmeleri mümkündür.

İsviçre

İsviçre, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

Kuzey Makedonya

Yunanistan sınır kapılarının kapalı olması dolayısıyla Kuzey Makedonya rotasının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Macaristan

Macaristan, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

Sırbistan

AB ülkesi olmayan Sırbistan’a Türk vatandaşlarının ve AB ülkelerinde oturumu olan vatandaşların giriş-çıkış yapmalarında bir sorun bulunmamaktadır.

Slovakya

Transit geçişlerde Slovakya’ya giriş yapıldıktan sonra 8 saat içinde sınırların terkedilmesi istenmektedir.

Slovenya

Slovenya, 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren ülke sınırlarını AB, Schengen ülkeleri ve Birleşik Krallığa açık bırakarak seyahat sınırlamalarını kaldırmıştır.

Yunanistan

Yunanistan’ın kara sınırları 30 Haziran’a kadar kapalıdır. İtalya’dan gerçekleştirilen deniz seferleri de 30 Haziran’a kadar ertelenmiştir. Dolayısıyla Yunanistan güzergahının 30.06.2020 tarihine kadar kullanılması mümkün değildir.

Türkiye

Türkiye’ye girişlerde bir sıkıntı yok. Giren yolcuların tamamı ateşleri ölçülerek sağlık kontrolünden geçiyor. Ateşi 37,5 altinda olanların girişine izin veriliyor. Ateşi 37,5 olanlar hastaneye sevk edilerek korona testi yaptırılıyor.

Kapikule girişte araçlar dezenfekte ediliyor. Dezenfekte ücreti 30 TL. Yunanistan’a açılan Pazarkule ve İpsala sınır kapıları şu anki kurallara göre 30 Hazirana kadar kapalı.


Kaynak: YTB

ilgili haberler

2 YORUMLAR

  1. Merhaba karayoluyla türkiyeye gidecek olanlardan rica ediyorum kendilerine dikkat etsinsinler cünkü avusturyadan sonraki sinirlarda gümrük memurlarinin hicbiri maske kullanmiyorlar. Ailece yollara düseceksiniz ama biz gurbetciler olarak maske kullanmayi unutmayin. Özellillede bulgar sinirinda dikkatli olun cünkü bir araca 5 veya 6 gümrük memuru basiniza toplaniyorlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler