15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Sıla Yolu Zorluklarla Dolu Olacak!

Sıla Yolu Zorluklarla Dolu Olacak!


Korona virüs salgını tedbirleri çerçevesinde çeşitli ülkeler tedbirlerde gevşemelere gitseler de yaz aylarında arabalarıyla Türkiye’ye gidecek olan Avrupalı Türkleri zor yollar bekliyor.

Seyahat uzmanları gümrüklerde oluşacak olan uzun beklemelere bir de korona virüs test belgelerinin kontrolü veya bazı durumlarda yerinde test uygulaması gibi uygulamaların bu sene karayolu ulaşımını zorlaştıracağı uyarısında bulunuyor.

Bunun için kara yolu seyahatlerinin daha da sıkıntılı olacağı tahmin ediliyor. Korona virüs salgınının azalması ile birlikte uygulanan sıkı tedbirlerin daha da gevşetilmesi bekleniyor.

Bulgaristan 14 Gün Karantina Uygulayacak

Korona virüs salgınının en az olduğu ülkelerden Bulgaristan 14 Mart’a ilan ettiği olağanüstü Hal uygulamasını 14 Mayıs itibariyle sona erdirdi. Ancak, 14 Haziran’a kadar ülkeye girişlerde uygulanan kısıtlamalar büyük ölçüde devam ediyor. Bunlar arasında, ülkeye girecek olanların 14 gün karantinaya alınması da bulunuyor.

Sağlık Bakanı Kiril Ananiev salgın alarmının 14 Haziran’a kadar devam edeceğini bildirdi. Mal taşıma için sınırlardan geçişe izin veren Bulgaristan özel araçlarla transit geçişlerle ilgili bir açıklama yapmadı.

Turizm sektörü ülkede turistik işletmelerin tedbirlere uyularak açılmasına izin verilmesini istiyor. Bulgaristan yaz ayları planını 14 Haziran sonrasında açıklayacak.

Hırvatistan ve Sırbistan 15 Haziran’da Sınırları Açıyor

İzin yolunun önemli güzergahlarından olan Sırbistan ve Hırvatistan 15 Haziran’dan itibaren sınır kapılarını açacak. Ancak, her iki ülke de sınırlarda korona testi belgesi istiyor.

Sırbistan’a girebilmek için, sınıra gelindiğinde en fazla 72 saat önce alınmış olan korona testi belgesinin gösterilmesi gerekiyor. Belgeleri olmayanlar ise sınırda test yaptırmak şartıyla içeri alınacak. Korona testleri için Hırvatistan 200 avro Sırbistan ise 60 avro ücret alacak.

Hırvatistan’ın bu kısıtlamaları 15 Haziran sonrasında daha da gevşetmesi bekleniyor. Çünkü ülke turistik tesislerini hemen açmak istiyor.

Avusturya, Macaristan ve Yunanistan

Korona salgını tedbirlerini biraz daha fazla gevşeten üç ülke olan Avusturya, Yunanistan ve Avusturya ülkeye giriş için karantina istemiyor. Yunanistan özellikle Avrupa Birliği ve İngiltere’ye mektup göndererek Haziran ayından itibaren turistleri kabul edeceğini duyurdu.

Macaristan da tedbirleri gevşeten ülkeler arasında. Başkent haricinde tedbirleri gevşeten Macaristan Budapeşte bölgesinde de bu tedbirleri gevşetmeyi planlıyor. Şu anda sınırlardan geçişler şartlı olarak devam ediyor.

Türkiye

Türkiye’de Avrupa’ya açılan kapılarda mal ve zorunlu haller dışında sınırlardan geçişlere izin verilmiyor. Türk vatandaşları karantinaya alınıyor.

Ancak Türkiye’de turistik tesislerini açmak için Avrupa ülkelerinde hizmet veren seyahat acenteleri ve tur sahiplerine mektuplar göndererek aldığı tedbirleri açıkladı.

Buna göre Türkiye’ye girenlere gümrük kapılarında test uygulaması yapılacak. Test sonuçlarının bildirilebilmesi için kalınacak adres ve telefon gibi iletişim bilgileri alınacak. Testin pozitif olması durumunda anında tıbbî müdahalede bulunulacak.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler