17 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Sırbistan Belgrad Büyükelçiliğinden Duyuru

Sırbistan Belgrad Büyükelçiliğinden Duyuru


Yabancıların Sırbistan’a girişlerinde aranacak şartlara ve uygulamalara ilişkin bazı kararlar hakkında duyuru

Değerli Vatandaşlarımız,

Sırbistan Resmî Gazetesi’nde yayımlanan, yabancı şahısların Sırbistan’a girişlerinde aranacak şartlara ve uygulamalara ilişkin bazı kararlar aşağıda sunulmuştur.

Bulaşıcı hastalıkların önlenmesi amacıyla, aşağıda belirtilen şartlarla, yabancıların Sırbistan’a girişlerine izin verilecektir:
  • Gelmiş oldukları veya Sırbistan’a giriş yaptıkları ülkenin yetkilendirilmiş ulusal tanı laboratuarlarınca düzenlenen ve son 72 saat içinde yapılan SARS-CoV-2 virüs taşınmadığına dair negatif PCR test sonucu ibraz eden, ikamet izni ya da transit geçiş izni bulunan yabancılar.

(Sırbistan’dan transit geçiş izinleri Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcileri tarafından oluşturulan Hükümet Çalışma Grubu tarafından verilmektedir).

(Sırbistan’a girişine izin verilen şahısların Sırbistan Cumhuriyeti’nden transit geçişlerine ya da Sırbistan’da konaklamalarına dair koşullar bahsekonu Hükümet Çalışma Grubu tarafından belirlenecektir.)

12 yaşına kadar çocuklar için (birlikte seyahat ettikleri ebeveynleri, vasileri veya aile üyeleri Covid-19 taşımadıklarına dair negatif PCR test sonucu gösterdikleri takdirde) ayrıca PCR testi sonucu aranmayacağı Sırbistan Dışişleri Bakanlığınca bildirilmiştir.

Covid-19’un Sırbistan’a getirilmesinin ve yayılmasının önlenmesi, ayrıca salgının bastırılması amacıyla Sırbistan‘a giren Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşları ve süreli ya da süresiz ikamet izni hamili yabancılar için 14 gün süreyle tıbbi gözetim (ev karantinası) önlemi uygulanacaktır. Epidemiyolojik duruma ve yapılacak risk değerlendirmesine göre, ilgili Bakan tarafından farklı tıbbi gözetim önlemleri de belirlenebilir.

Sırbistan Cumhuriyeti’ne geldikleri ya da giriş yaptıkları ülkenin yetkilendirilmiş ulusal tanı laboratuarlarınca düzenlenmiş olan ve son 72 saat içinde yapılan SARS-CoV-2 virüsü taşımadıklarına dair negatif PCR test sonucu ibraz edenler ve (Covid-19’a ilişkin herhangi bir semptom göstermemeleri şartıyla) yurtdışında 72 saatten az kalanlar, SARS-CoV-2 virüsünün sebep olduğu akut solunum hastalığına karşı 14 gün süreyle tıbbi gözetim önlemi (ev karantinası) uygulanmadan Sırbistan Cumhuriyeti’ne girebileceklerdir.

Saygıyla duyurulur


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,737BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler