13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Sırbistan korona testi ve geçiş izni olmadan kapılarını açacak.

Sırbistan korona testi ve geçiş izni olmadan kapılarını açacak. 


Cuma gününden itibaren korona virüs testi ve karantina olmadan Sırbistan’a girmek mümkün olabilir. 

Sırbistan korona virüs kriz ekibinin verdiği karara göre Sırbistan vatandaşı olmayanların da Sırbistan’a girişlerinde korona virüs testi veya giriş iznine ihtiyacı olmayacağı kararı verildi. Verilen bu karar perşembe günü Sırbistan hükümeti tarafından görüşülecek. 

Hükümetin bu kararı onaylaması halinde Cuma gününden itibaren Sırbistan’a girişle korona virüs testi ve iki haftalık karantina olmadan mümkün olacak. Hükümetin konuyla ilgili Perşembe günkü toplantısında karar vermesi bekleniyor.  

Ülkeye koşulsuz giriş, Sırbistan vatandaşları ve diğer tüm ülke vatandaşları için geçerli olacak. Kriz ekibinin üyesi ve Bakan dr.  Darija enfekte olanların oranının test edilen sayının yüzde birinden daha az olduğunu da sözlerine ekledi. Bu yüzden Sırbistan’ın salgının sonuna yaklaştığını söylemek mümkün. 

Sınırların sadece komşu ülkelere açılmasıda kriz ekibi toplantısında konuşuldu ancak uzmanlar tarafından hükümete tam bir açılış teklifi gönderildi.

Batut Halk Sağlığı Enstitüsü müdür yardımcısı Dr. Darija Kisić Tepavčević, kriz ekibinin tavsiyesine göre Cuma günü Sırbistan Cumhuriyeti’ne girmek için herhangi bir test yada özel izin gerekmeyeceğini söyledi.  Tepavčević, “Olumlu epidemiyolojik durum ve çevre ülkelerdeki davranışlara uygun şekilde uyulması nedeniyle, ülkeye girerken Cuma gününden itibaren hiçbir özel izne veya korona virüs testine gerek olmayacağına karar verdik.  Bu, vatandaşlarımız ve diğer ülkele vatandaşları için de geçerlidir.  Bu sadece şimdilik bir öneridir ve bu teklifin hükümet tarafından desteklenip desteklenmediğine bağlı olarak, bu kararın gerçekten yürürlüğe girip girmeyeceğini hep birlikte göreceğiz. Bu kararın kriz ekibinin bir tavsiyesi olduğununun altini çiziyorum.” dedi.

Sırbistan Cumhuriyeti topraklarına giren herkes, virüsün hala mevcut olduğu bir ülkeden geliyorsa ne yapılması gerektiği hakkında sağlık bilgisi verilecek.  Önerilerin Perşembe günü Sırp hükümeti tarafından görüşülerek kabul edilmesi bekleniyor.

Korona virüs testleri, Sırp ve yabancı uyrukluların kişisel istek üzerine sunulacak ve 6.000 dinar karşılığı yapılacak. Sırbistan Sağlık Sigortası Fonu müdürü şunları vurguladı: “Test, kişisel istek üzerine Cuma gününden itibaren yapılabilir.  Bunu her halk sağlığı enstitüsünde ve sağlık kurumunda yapmak mümkün olacaktır. Kişilerin talebi üzerine test maliyeti 6.000 dinar olacak.  Cuma gününden itibaren vatandaşların bu miktarı yatırabilecekleri ve böylece testi yapabilecekleri bir banka hesabı açacağız. ”

Yetkililer, halk arasında maske takmayanları cezalandırmayı asla önermediklerini söylediler.  Bu, son günlerde çok fazla spekülasyon olduğu için açıklandığı bildirildi.  

Bununla birlikte, kriz ekibindeki doktorlar, tüm vatandaşlardan kendilerine ve başkalarına karşı sorumlu davranmalarını istiyor çünkü salgının henüz bitmediği de vurgulandı. 


Kaynak: Pannon RTV

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler