9.7 C
İstanbul
Salı, Aralık 5, 2023

Türkiye’ye Gidişlerdeki Son Durum

Türkiye’ye Gidişlerdeki Son Durum


Korona virüs krizi insanları ülke sınırları içine hapsetti. Şimdi herkes yaz tatili yaklaşırken, ‘Türkiye’ye tatile gidebilecek miyiz’ diye soruyor. İşte hava ve karayolunda son güncel durum.

Almanya’nın korona virüs salgını nedeniyle AB ülkeleri de dahil dünya çapında 15 Haziran tarihine kadar seyahat uyarısı var. Ancak Almanya seyahat uyarısını kademeli olarak kaldırmaya hazırlanıyor.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas 15 Haziran tarihinden itibaren 27 AB ülkesi, İngiltere ve Schengen bölgesi İsviçre, Norveç, İzlanda ve Liechtenstein olmak üzere 31 ülkeye seyahat uyarısını kaldıracaklarını açıkladı. Maas, İnstagram üzerinden katıldığı canlı yayında Almanya’dan AB ülkelerine konulan uçuş yasağının da kaldırılacağını, AB dışında Türkiye’nin de içinde bulunduğu üçüncü ülkelerle uçuş yasaklarının kaldırılması için de uğraştıklarını belirtti.

Bu konudaki kararın Türkiye’deki koşullara bağlı olacağını söyleyen Maas, plajlarda, otellerde uygulanan hijyen kuralları ve korona virüs vaka sayılarına bakacaklarını kaydetti.

Uçak Seferleri

Almanya’nın Türkiye’ye uçuş yasağı konusunda kararını önümüzdeki haftalarda açıklaması bekleniyor. Uçuş yasağının karşılıklı olarak kaldırılması konusunda Türkiye-Almanya arasında sıkı müzakereler sürüyor. Uçuş yasağının ne zaman kalkacağı konusunda kesin bir tarih yok. Bu nedenle havayolu şirketleri seferlere başlama tarihini devamlı erteliyor.

THY iç hat seferlerini durdurma tarihini 4 Haziran, dış hat seferlerini ise 10 Haziran’a kadar uzatmıştı. SunExpress Türkiye ve Türkiye’den tüm dış hat uçuşlarını 3 Haziran da dahil ertelemişti. Dalaman ve Bodrum’a dış hat uçuşları ise 15 Haziran’a kadar askıya alınmıştı. THY iç hat seferleri tarihini erkene alarak 1 Haziran yani bugün iç hat seferlerine başladı. İlk uçuş İstanbul’dan Ankara’ya yapıldı. Pegasus’ta 1 Haziran‘dan itibaren iç hat uçuşlarına başladı.

Farklı Bir Yolculuk

Uçuş yasağı Haziran ortasında kalksa bile bu eski bildiğimiz bir uçak yolculuğu olmayacak gibi gözüküyor. Yolcular maske takmak zorunda olacak. Maske kullanmayanlar havalimanlarına alınmayacak. Karşılama ve uğurlama için gelenlerin terminal binasına girişlerine izin verilmeyecek. Havayolunu kullanacak yolculardan korona virüsle ilgili kişisel bilgiler havayolu şirketlerinden istenebilecek.

Yolculardan uçuşları öncesinde havayolu şirketlerine Türkiye sınırları içerisinde ikamet edecekleri adres ve bilgiler de istenecek. Havaalanı ve gümrük kapılarında korona testi uygulanacak. Ancak testin herkese mi yoksa tesadüfi kurala göre mi yapılacağı henüz belli değil. Yanlış beyan verenlere cezai işlem uygulanacak.

Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Nane’nin BBC Türkçe ’ye verdiği bilgilere göre yolcuların uçağa binmeden önce havalimanlarında kontrol noktası kapısında termal kameralarla vücut sıcaklığı ölçülecek ve maske kontrolü yapılacak. Başlangıçta çay ve kahve servisi olmayacak. Sıcak yemek servisi de belirli bir süre yok. Sadece paketlenmiş sandviç türü yiyecekler sunulacak.

Karayolu Ne Durumda?

Türkiye’ye karayolu yolculuğu da şu anda belirli şartlar altında sadece transit geçişler mümkün. Güzergâh üzerindeki ülkelerde Büyükelçiliklerimizden aldığımız bilgilere göre uygulamalar şimdilik şöyle:

Avusturya: Öncelikle AlmanyaAvusturya sınırında kontroller var. AvusturyaMacaristan sınırında geçişlere sadece aksam 20:00 ile ertesi gün 12:00 arası müsaade ediliyor

Slovenya: AB vatandaşları ve bu ülkelerde oturum izni bulunanlar, son 14 gün içinde AB dışına seyahat etmemiş olma koşuluyla karantinadan muaf olarak ülkeye giriş yapabilecek.

Hırvatistan: AB ülkelerinde uzun süreli oturumu olan Türk vatandaşları ve AB ülkesi vatandaşlarının transit geçişleri halihazırda mümkün. Hırvatistan’da konaklamak istediğiniz takdirde ayrı bir form doldurmak zorundasınız. Formu bu linkten bulabilirsiniz. https://entercroatia.mup.hr/ veya Hırvatistan girişte bu form doldurulabilir.

Macaristan: Sırbistan’a açılan Röszke sınır kapısı her gün saat 10.00-22.00 arası açık. Transit geçişler mümkün. Ama yolcular korona virüs sağlık kontrolünden geçmek zorunda. Fakat test zorunluluğu yok.

Sırbistan: AB ülkelerinde oturumu olanların ve AB ülkesi vatandaşlarının transit geçişleri mümkün.

Bulgaristan: Sadece Avrupa’dan Türkiye’ye transit geçişler mümkün. Bunun için giriş kapısında yolcunun karantinada bulanmadığına, korona virüs taşımadığına dair soruları içeren bir taahhütname doldurup imzalaması gerekiyor.

Slovakya: Sınır kapıları Slovakya vatandaşları ve ülkede oturma iznine sahip olanlar dışındaki şahıslara kapalı. Sadece TIR kapısı açık.

Çek Cumhuriyeti: Transit geçiş bir defaya mahsus mümkün. Ancak önceden büyükelçilik üzerinden İçişleri Bakanlığı’na nota gönderilmesi gerekiyor. Başvuruda geçiş tarihi, giriş ve çıkış kapısı, izlenecek güzergâh, araç plakası bilgileri yanında pasaport fotokopisi ve korona virüs test sonucunun sunulması gerekiyor.

Kuzey Makedonya: TIR trafiği dışında araç ve yolcu trafiğine kapalı.

Yunanistan: Yunanistan-Türkiye sınırı kapalı. Yunanistan’a girişte 14 gün karantina uygulaması mevcut.

Türkiye: Tüm bu güzergâhların sonunda Kapıkule ve İpsala kapıları araç ve yolcu trafiğine şu an kapalı. Sadece Türk vatandaşları ile cifte vatandaşlar veya AB ülkesi vatandaşı olup mavi kart ibraz edenlere geçişler serbest. Girişlerde taahhütname imzalatılıyor ve 14 gün boyunca ev karantinası mevcut. Ayrıca mevcut duruma göre 18 yaş altı, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilere ise ikametlerine vardıktan sonra sokağa çıkma yasağı uygulanıyor

Tüm bu bilgiler sadece mevcut durumu içeriyor. Sınırlardaki uygulamalar korona virüsle gelişmelere göre hızlı değişebiliyor. Yeni güncel gelişmeler üzerine de sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,731BeğenenlerBeğen
3,660TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler