21.6 C
İstanbul
Perşembe, Haziran 8, 2023

Türkiye’ye Girişlerde Karantina Var mı? Yok mu?

Türkiye’ye Girişlerde Karantina Var mı? Yok mu?


Yaz tatillerini Türkiye’de geçirmek için gün sayan Avrupalı Türkler, Türkiye’de karantina olup olmayacağının bir an önce açıklanmasını istiyor.

Özellikle yaz dönemini Türkiye’de geçirmek isteyen Avrupalı Türkler, Türkiye’ye girdikten sonra karantinaya alınıp alınmayacakları konusunda kesin açıklama bekliyor. Bu zamana kadar, yetkililerden kesin bir açıklama olmaması, izine gidecek olan Avrupalı Türkleri endişelendiriyor.

Mevcut kurallara göre, korona virüs tedbirleri çerçevesinde yurt dışından Türkiye’ye gidecek Türk olan Türk vatandaşları, çifte vatandaşlar ve mavi kart sahibi eski Türk vatandaşları 14 gün boyunca evlerinde karantina altına alınıyor.

Mevcut Durum Bilinmezlerle Dolu

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye seyahat ile ilgili herhangi bir açıklama yapmaması da Avrupa’daki Türkleri meraklandırıyor. Türkiye’nin, ülke içinde pek çok tedbir uygulamasını kaldırmasına rağmen yurt dışından gelen vatandaşlarına uyguladığı karantina uygulamasını resmen kaldırmamış olması, durum hakkında bilgilenme ihtiyacını zorunlu hâle getiriyor. Ancak bu konuda kesin bir açıklama bulamıyorlar.

Mevcut uygulamalar ise kafa karıştırıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA)’nın bugün güncellenen sayfasında başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelenlerin istisnasız 14 gün karantinaya alındığı bilgisi verildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bir genelgede tedbir olarak havaalanlarında “Olası veya kesin COVID-19 vakasının diğer insanlardan ayrılmasını, COVID-19 vakası ile temas eden kişilere Sağlık Bakanlığı COVID-19 Rehberinde belirtildiği şekli ile uygulama yapılmasını önerirken, kontrol listesinde “Yurt dışından dönen çalışanlara 14 gün ev karantinası uygulanıyor mu?” sorusu da yer alıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ise Uçuşların Başlamasıyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular başlığı ile yaptığı açıklamada şu soru ve cevaba yer verdi:

Soru: Uçuşlardan sonra karantina uygulaması var mı?

Cevap: İç hat ve dış hat uçuşlarında sonra semptom göstermemeniz halinde karantina süreci bulunmamakla birlikte uçuştan sonraki 14 gün boyunca kendinizi gözlemlemeniz ve semptom göstermeniz halinde ilgili sağlık otoritelerine başvurmanız önerilir.

Bu cevaba göre, karantina uygulaması sadece semptom gösterilmesi durumunda söz konusu olacak.

İpsala ve Kapıkule Sınır Kapısındaki Uygulama

Ancak, özellikle İpsala ve Kapıkule sınır kapısından yapılan girişlere yapılan uygulamalarda yalnızca Türk vatandaşları ile cifte vatandaşlar veya AB ülkesi vatandaşı olup mavi kart ibraz edenlere geçişler serbest. Girişlerde taahhütname imzalatılıyor ve 14 gün boyunca ev karantinası mevcut. Ayrıca mevcut duruma göre 18 yaş altı, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilere ise ikametlerine vardıktan sonra sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.


ilgili haberler

3 YORUMLAR

  1. bir hafta oldu kapı kuleden giriş yaptım ve girişte evrak imzalattılar 14 gün evden dışarı çıkmak yasak olduğunu sölediler.ve köydeyim köyde coronayla ilgili hiç bir tedbir alınmıyor yani köyde satıcılar serbest giriş çıkış yapıyor mesafe yok 65 üstü çıkma yasağı uygulanmıyor herkes dışarda ama sadece bize kapıya bile çıkma yasağı var

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,740BeğenenlerBeğen
3,405TakipçilerTakip Et
2,944TakipçilerTakip Et
2,023TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler