17.9 C
İstanbul
Pazar, Aralık 3, 2023

Vatana son 112 km

Vatana son 112 km

Hey gidi günler hey.

Yıl 2017, Temmuz’un 14’ü. Bulgaristan A4 otoyolunu o yıl ikinci defa kullanıyoruz.

Bana göre Sıla Yolu’ndaki en büyük gelişmelerden birisi bu A4 otoyolu. Bir diğer ismi de Maritsa (Meriç) bu arada. Bu otoyol yapılmadan önce gidenler bilir Plovdiv’e (Filibe) kadar otoyol, Plovdiv’den sonrası köy yolları diye tabir ettiğimiz ara yollar. (Çok eskilerden bahsetmiyorum tabii. Daha eskilerde Almanya’dan sonra otoyol hiç yoktu.) Neyse bu A4 yoluna sonra geleceğiz. Şimdi biraz nostalji.

Plovdiv

Plovdiv’e kadar çok sıkıntı olmadan gelinirdi normalde. Plovdiv’e kadar pek çoğumuz 1500-2000 kilometre arası yol yapıyoruz. Artık yorgunluk çökmüş, gözler kan çanağına dönmüş, belki sinirler gerilmiş, ama vatana git gide yaklaşmanın heyecanı hepsini bastırmış durumda.

Свиленград????

Plovdiv yol ayrımında bir tabela, “İstanbul” herkeste aynı his olur muydu bilinmez ama, o tabela “vatana geldik” hissi veriyordu bazılarına eminim. Otoyoldan ayrılır ara yolara girilirdi. Ondan sonrası artık kırık dökük yarı paslı tabelalarda Svilengrad yazısını aramakla geçerdi. Belki tabelada Свиленград görürdük ama kim bilir ki Svilengrad yazdığını!

Şuradan mı, buradan mı derken, Hasköy, Harmanlı, Svilengrad ve Kapitan Andreevo. Kapitan Andreevo’ya geldik. Hemen arkası Kapıkule. Vatana açılan kapı. Geldik. Ama ne gelmek. Uzaktan anlı şanlı bayrağımızı gördük bile. İşte o his!!! Onu anlatmak için yaşamak yetmez. Onu anlatmak için gurbetçi olmak gerek. Bırakın başkalarının lafını. Kendi dayımız amcamızın tabiriyle “Almancı” olmak gerek. Belki evimizin her köşesinde vardır ama bayrağımızı orda görmek, işte o apayrı bir şey.

Bayrağımız Karşıda

Eeee geldik Kapitan Andreevo’ya. Aman oda ne? Sanırsın tüm Avrupa orda. Yoğun mu yoğun. Sıcak mı sıcak. Bayrağımız karşıda. Bayrağın altı Kapıkule. Vatan. Elini uzatsan tutacak gibisin ama beklemek zorundayız. Herkes inmiş arabasından. Kolay değil, o kadar yol gelinmiş. Plovdiv’den sonra neredeyse hiç durulmamış. Ayakları açmak gerek. İleri geri yürüyen. Her gelişinde 30 araba kaldı, 26 araba kaldı, şu iki sıra ilerde Teke biniyor gibi muhabbetler.

Ara ara sinirlerde gerilmiyor değil tabii ki. Vay önüme geçtin. Vay kaynak yapıyorlar falan. Neyse bu konulara girersek çıkamayız.

Komşu

Öyle ya da böyle geliyoruz pasaport kontrolüne. Komşu merhaba- Merhaba komşu. (Şener Şen nerden aklıma geldi şimdi). Komşu kaç kişi? – 4 kişi komşu? Camı aç komşu- Açıyorum komşu. Komşu komşu komşu. Belki ufak bir tedirginlik var ama, ne olabilir ki? Komşu araba kâğıt! Tamam komşu onu da verelim. Tam, bu şimdi evin tapusunu da ister, derken geri verir her şeyi ve tamam komşu, der. Üste dünyalar senin olur. Artık vatanla aranda hiçbir engel yoktur.

İlerlersin biraz. Telefonlar hazırlanır. Resim video artık aklınıza ne gelirse. Ve tabi iki müzik. Türkiyem, vatanım, memleketim artık hangi şarkı varsa. Bu arada tedbiri elden bırakmayan baba, “Hanım bak bi pasaportlar tamam mı? Hepsini vermiş mi? Bizimkiler mi?”

Hoş Geldiniz

Bayrağımıza gittikçe yaklaşıyoruz. Büyük harflerle Türkiye yazıyor Türkiye. Biraz daha ilerliyoruz. “Hoş geldiniz” yazıyor. Hep bir ağızdan “Hoş bulduk” diyoruz.

Sınırı geçiyoruz ve artık vatan topraklarındayız. Ve yine o his. Ve yine diyorum ki, anlatmayı bırak yaşayan da anlamaz. Gurbetçi olmak gerek gurbetçi.

Park edilir, ihtiyaçlar giderilir, alışveriş yapılır. Birbirlerine geçmiş olsun diyenler. Sarılanlar. Belki ağlayanlar. Hatta belki de 5 dakika önce kavga ettiklerinle helalleşenler. HGS arayanlar. Ön beyan peronunu soranlar.

Bitmedi tabii. Biraz dinlendikten sonra tekrar hareket. Pasaport kontrolü, araç işlemleri, gümrük işlemleri derken, vatanımıza aslında ikinci girişi yapıyoruz.

Kapıkule Cami

En son gişeden çıkıyoruz. Ve karşımızda bir cami. Öylesine ihtişamlı duruyor ki…… O caminin adını çok kişi bilmez aslında. Hatta o caminin adını Selimiye cami sananlar bile var. Ama hayır. Kapıkule’deki caminin adı “Fatih Sultan Mehmet Cami”

Vatana girişimizi yaptık. Bundan sonrası artık kolay düşüncesi herkeste. Yola devam edenler. Edirne’ye girip kalanlar, dinlenenler. Geldik be. Vatana geldik. Bir yıl boyunca asker misali şafak saydığımız vatana geldik. Belki de birden fazla iki, üç ya da daha fazla.

Gurbetçi olmak bulur işte. Eminim ki bu yazıyı gurbetçi olmayan birisi okursa bunu çok zor anlayacaktır. İmkânsız gibi bir şey bu. Duyar gibiyim, yok yok biliriz, askerlik yaparken köy burnumda tütüyordu, diyenleri. Ama işte, tam öyle bir şey değil bana sorarsanız. Haksız mıyım.

Memleket

Eeee geldik vatana. Yolumuz artık memleketimiz, hangi ilimizin, hangi ilçesinin, hangi köyünde kim bilir.

Neyse dönelim biz A4 otoyoluna. Dediğim gibi yıl 2017. Yaklaşık 1 buçuk yıl olmuş A4 otoyolu tamamen açılalı. En son Çırpan- Hasköy arası açılarak, tamamen bitmişti Maritsa otoyolu.

Hem hatıra olsun hem paylaşarak insanlara yardımcı olmak için, çok kişinin de şu anda kullandığı araç kameramızı almıştık. Avrupa’dan memlekette kapımıza kadar çekmeye kar verdik. Yaptık da. Neredeyse bütün ülkeler kaydedildi.

Ama Maritsa yolunun bir ayrıcalığı var. Bu önemi videosunu hazırladıktan sonra öğreniyoruz. Bellide sizler için çok önemli değil ama, videonun final halini izledikten sonra fark ettik ki, yolculuğun aslında en keyifli kısmı burası. Bu yola çıktıktan sonra, sağa dön yok, sola dön yok, sadece ileri. Ve ilerisi VATAN. 112 kilometre, sadece 112 kilometre kalmış.

Bilmiyorum bizim gibi mi düşünüyorsunuz ama sanırım genel konuşabilirim bu konuda. Vatana kalan son kilometreler. O son saat geçmek bilmiyordur. Ama alınan o keyif, hepsini bastırıyor.

Bakalım sizlerde bizimle aynı fikirde misiniz? Videomuzu izleyin. Yorumlarınızı yapın.

Belki bu geçirdiğimiz günlerde hüzünlendirecek biraz ama, elden bir şey gelmez.

Önce sağlık diyelim ve Rabbimizden sağlıklı bir ömür için dualarımızı eksik etmeyelim.

Sağlıcakla kalın. Evde kalın.

#EVDEKALGURBETÇİ

VATANA SON 112 KM

ilgili haberler

2 YORUMLAR

  1. ARKADASLAR okurken o yolculugu yasadim gozlerim doldu geldi emegeginize YUREGINE saglik kardes allahim hic kimseyi vatana kovusma hevesinden mahrum etmesin biraz zorlu yolculuk yasiyoruz ama o bayragimizi camimimizi gorunce butun yorgunluk gidiyor tesekkurler sila yolu sevenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,738BeğenenlerBeğen
3,661TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler