24.7 C
İstanbul
Pazartesi, Eylül 25, 2023

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımızın Ülkemize Seyahatleri Hakkında

Yurt Dışında Yaşayan Vatandaşlarımızın Ülkemize Seyahatleri Hakkında


Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın izin heyecanının başladığı bugünlerde, vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerden anavatanlarına seyahatlerinde transit geçiş yaptıkları ülkelerdeki güncel sınır geçiş uygulamalarının paylaşılmasının faydalı olacağı değerlendirilmiştir. 

Bu itibarla, ülkemize karayolu ile gelecek vatandaşlarımıza aşağıda belirtilen iki rotadan birini izlemeleri tavsiye edilmektedir.

ROTA 1:

Fransa/Belçika/Hollanda – AlmanyaAvusturyaMacaristanSırbistanBulgaristan-Türkiye.

ROTA 2:

Fransa/Belçika/Hollanda – AlmanyaAvusturyaSlovenya-Hırvatistan-SırbistanBulgaristan-Türkiye.   

Bu rotalar üzerinde bulunan ülkelerdeki sınır geçiş uygulamaları aşağıda belirtilmektedir.

FRANSA

Fransa-Almanya arasındaki geçişlerde gevşetilmiş sınır kontroller yapılmaktadır. Bu kontroller 15 Haziran 2020 tarihinde kaldırılacaktır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

BELÇİKA

Belçika-Almanya arasındaki sınır kontrolleri 8 Haziran 2020 tarihine kadar devam etmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu istenmemektedir.

HOLLANDA

Hollanda-Almanya arasındaki geçişler açıktır. Dönem dönem yapılan kontrollerde seyahat nedeni sorulmaktadır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

ALMANYA

Almanya’nın komşu ülkeleri olan Danimarka, Avusturya, Hollanda, İsviçre ve Fransa ile mayıs ayında gevşetilen geçiş kontrolleri, 15.06.2020 tarihinde tamamen kaldırılacaktır. 

Ayrıca 02.06.2020 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda 26 Avrupa Birliği üyesi ülkenin yanı sıra İngiltere, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Liechtenstein’a yönelik seyahat uyarısını da kaldırmıştır.  

Lüksemburg ile sınır kontrolleri 16.05.2020 tarihinde kaldırılmıştır.

AVUSTURYA

AlmanyaAvusturya arasındaki geçişlerde gevşetilmiş sınır kontroller yapılmaktadır. Türkiye seyahatleri için geçişlere izin verilmektedir. Bu kontroller 15 Haziran 2020 tarihinde kaldırılacaktır. 

Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

MACARİSTAN

AvusturyaMacaristan arasındaki geçişlere belirli saatlerde izin verilmektedir.  Hegyeshalom (Avusturya), Rajka (Slovakya) ve Tornyiszentmiklós (Slovenya) sınır kapılarından her gün saat 20:00-12:00 arasında geçiş yapılabilmektedir. 

Transit geçiş sırasında en kısa sürede Macaristan sınırlarının terk edilmesi, belirlenmiş rotada seyahat edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirlenmiş olan benzin istasyonları (bu benzin istasyonlarında “Transit Only” tabelası bulunmaktadır) ve dinlenme tesislerinde durulması mümkündür. 

Bu kurallara uymayanların tespiti halinde ceza kesilmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve Kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

SLOVENYA

AvusturyaSlovenya arasında geçişler açıktır. Türk vatandaşlarına aynı gün içinde ülkenin terkedilmesi şartıyla transit olarak geçiş izni verilmektedir. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

HIRVATİSTAN

Slovenya-Hırvatistan arasında geçişler açıktır. Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.

SIRBİSTAN

MacaristanSırbistan arasında geçişler açıktır.  Geçişlerde herhangi bir izin, belge ve kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir. 

Transit geçiş sırasında en kısa sürede Sırbistan sınırlarının terk edilmesi, sadece zorunlu olması halinde belirli benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde durulması gerekmektedir. 

Bu konuda sınırlarda bilgilendirici broşür dağıtılmaktadır.

BULGARİSTAN

SırbistanBulgaristan arasında geçişler açıktır. Bulgaristan’a girişte transit geçiş yapılacağına, Bulgaristan’daki salgın durumuyla ilgili bilgi sahibi olunduğuna ve bütün sorumluluğun üstlenildiğine dair bir belgenin doldurulması gerekmektedir. 

Kovid-19 test sonucu talep edilmemektedir.


ilgili haberler

2 YORUMLAR

  1. Bilgillerinşz icin tşk bizim bekledimiz haber yurtdışında yaşayan türk vatandaşları için 14 günlük karentina ne olacak cünkü böyle blr uygulama devam ederse izin icin sıkıntı , başka bir cözüm bulunması gerek yurt dışından gelenler test edilsin vardıgı illerde varsa covit 19 evet bencede 14 gün evlerinde kalsınlar olmayanlar icin bir zulüm gibi bişey bu konu hakkında bilgilendirseniz şimdikten tşk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,815BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler