Türkiye’de yerleşik (yurtdışında ikameti bulunmayan) bir kişi yurtdışında yaşayan akrabası/arkadaşı/eşi tarafından getirilen taşıtı kullanabilir mi?

  0
  62

  Turistik kolaylıklar kapsamında getirilen taşıtların Türkiye’de yerleşik kişilerce kullanılması mümkün değildir.

  Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak getirilen taşıtlar; taşıt programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurtdışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir.

  Bunların dışındaki kişiler taşıtı vekâletnameleri olsa da kullanamaz. Bu amaçla Türkiye’den veya yurtdışından alınmış vekâletnameler geçersizdir. Ayrıca turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye getirilen yabancı plakalı taşıtların bir başkasına devredilmesi mümkün değildir.

  Bu durumun tespiti halinde araç sahibi ile hak sahibi olmayan kişiler hakkında ayrı ayrı 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 238 inci maddesi uyarınca cezai işlem uygulanır. Taşıt yurtdışı edilir.

  Yolcu beraberi taşıt konusunda detaylı ve güncel bilgiler için; http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-  sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar

  Ayrıntılı bilgi için; Apple ve Android Play Store’dan hizmete sunulan “Yolcular İçin Gümrük Rehberi” uygulamasını indirebilirsiniz.

  Category: ↓ Gümrük

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz