15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Almanya’da Çocuk Başına 300 Euro

Almanya’da Çocuk Başına 300 Euro


Almanya’da çocuk başına 300 Euro verilecek ve KDV’de indirim yapılacak. Almanya’da yaşanan salgın nedeniyle düşen satın alma gücünü artırmak için hükûmet, yeni bir teşvik paketi üzerinde anlaştı.

Almanya’da yaşanan salgın nedeniyle düşen satın alma gücünü artırmak için hükûmet bir dizi önlemi devreye sokuyor. Son olarak dün akşam saat 22:30 sularında yaşılan açıklamaya göre hükûmet, 130 milyar euroluk yeni bir teşvik paketi üzerinde anlaştı.

2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak olan pakete göre, koronavirüs salgını nedeniyle mağdur olan ailelere destek olmak için çocuk başına bir defaya mahsus 300 euro yardım yapılacak.

Bu yardım ile ailelerin satın alma gücünün artırılması hedefleniyor. Yapılacak yardımın devlete maliyetinin ise 5 ila 6 milyar Euro arasında olacağı değerlendiriliyor.

Gıda Ürünlerinde KDV Düşüyor

Teşvik paketine göre ayrıca katma değer vergisi geçici olarak yüzde 19’dan 16’ya düşürülecek. Temel gıda ürünlerindeki yüzde 7’lik KDV oranı ise yüzde 5’e indirilecek.

Elektrikli Araçlarda Teşvik Primi İki Katına Çıkıyor

Paket, elektrikli araçların satışını da kapsamakla birlikte, bu araçlar için ödenen primler ise iki katına yükseltilecek. Ancak çevre koruma örgütleri benzin ve dizel otomobillere teşviğe karşı çıktı. Ekonomi paketinde benzin ve dizele teşvik primi çıkmadı. Ancak elektrikli otomobillere teşvik primi iki katına yükseltildi.

Yeni teşvik paketinin öte yandan işsizlikle mücadele eden belediyelere de ek kaynak sağlaması öngörülüyor.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,632TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler