9.7 C
İstanbul
Salı, Aralık 5, 2023

Almanya’da IGMG’den Cuma ve Teravih Namazı İçin Müjdeli Haber: Bu Hafta Başlıyor!

Almanya’da IGMG’den Cuma ve Teravih Namazı İçin Müjdeli Haber: Bu Hafta Başlıyor!


Almanya’da korona virüs önlemleri kapsamında sadece sabah, öğle ve ikindi namazlarında açık olan IGMG camileri, 20 Mayıs’tan itibaren tüm vakit namazlarıyla birlikte, cuma ve teravih namazları için de ibadete açılacak.

Almanya’da İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG), korona virüs önlemleri kapsamında son olarak kademeli olarak açtığı camilerinde, 20 Mayıs Çarşamba günü itibariyle tüm vakit namazlarıyla birlikte cuma ve teravih namazlarının da kılınması yönünde karar aldı. Ayrıca bölgesel şartları uygun olan camilerde Ramazan Bayramı namazı, kurallara azami derecede uyularak, halka açık mekânlarda kılınabilecek.

Cuma, Teravih ve Bayram Namazı Kılınacak

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, konuyla ilgili bölge başkanlarına, “Korona virüs ve Normalleşme Süreci” başlıklı bir yazı gönderdi. Yazıda, “Korona virüsün yaygınlığına ilişkin veriler, ülke çapında sosyal normalleşmenin sağlanması yönünde atılan adımlar ve diğer kardeş kuruluşlarla yapılan görüşmeler dikkate alınarak camilerimizde ibadet hususunda yeni bir aşamaya geçilmesine karar verilmiştir. Almanya’daki camilerimizde 20 Mayıs 2020 (Çarşamba) tarihinden itibaren tüm vakit namazlarıyla birlikte cuma ve teravih namazlarının da korona virüsüyle mücadelede elzem olan kurallara hassasiyetle riayet edilerek kılınması uygun görülmüştür. Ayrıca bölgesel şartları uygun olan cemiyetlerimizde Ramazan Bayramı namazlarının, yine söz konusu olan kurallara azami derecede uyularak, halka açık mekanlarda kılınabilmesi de uygun görülmüştür.” ifadeleri kullanıldı.

Camiler 9 Mayıs’ta Kademeli Olarak Açılmıştı

Almanya’da korona virüs önlemleri kapsamında IGMG camilerinde Mart’ın ortasında, toplu ibadetlere ara verilmişti. Yaklaşık bir buçuk aylık aranın ardından IGMG, camilerini 9 Mayıs tarihinden itibaren belirli kurallar çerçevesinde açma kararı almıştı. Bu tarihten bu yana sadece sabah, öğle ve ikindi namazları cemaatle kılınmıştı.


Kaynak: camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,731BeğenenlerBeğen
3,660TakipçilerTakip Et
2,913TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler