Almanya’da işsiz sayısında artış

Almanya’da işsiz sayısında artış


Almanya Federal İş Ajansı Başkanı Scheele, “İşsizlik ve eksik iş gücü ilk kez nisan ayında yükseldi. Kısa süreli iş ilanları, eşi görülmemiş bir düzeye çıktı” dedi.

Almanya‘da işsiz sayısı, yeni tip korona virüs salgınının etkisiyle nisanda bir önceki aya göre 373 bin arttı.

Almanya Federal İş Ajansı (BA) verilerine göre, ülkede mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı, nisanda bir önceki aya göre 373 bin artarak 2 milyon 639 bine yükseldi.

Ülkede mevsimsellikten arındırılmış işsizlik ise bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 5’te kaldı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin resesyon

Federal İş Ajansı Başkanı Detlef Scheele, konuya ilişkin değerlendirmesinde, korona virüs pandemisinin muhtemelen Alman ekonomisini İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en derin resesyona sürükleyeceğini belirtti.

Kısa süreli iş ilanları, eşi görülmemiş bir düzeye çıktı

Scheele, “Bunun sonucu olarak iş piyasası da büyük bir baskı altında kalıyor. İşsizlik ve eksik iş gücü ilk kez nisan ayında yükseldi. Kısa süreli iş ilanları, eşi görülmemiş bir düzeye çıktı. Aynı zamanda şirketlerin yeni çalışanlara olan talebi düştü.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, Almanya‘da toplam istihdam, martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,2 artarak 44 milyon 962 bin kişiye yükseldi.


 
SILA YOLU SEVENLER - Yalnız Değilsiniz...
Üyelere Özel grup · 32.207 üye
Gruba Katıl
SILA YOLU SEVENLER (SYS) - Sila'ya yolculuk ve gurbetcilerimize dair hersey burada sizlerin hizmetindedir. www.silayolusevenler.com
 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*