13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Almanya’da taksicilere 10.000 Euro yardım

Almanya’da taksicilere 10.000 Euro yardım

Almanya’da yaklaşık 50.000’den fazla taksi bulunuyor ve çoğunluğu Türk kökenli olarak 255.000 taksi şoförü bulunmakta. Almanya korona virüs ile mücadelede alınan tedbirler dolayısıyla ekonomik olarak etkilenen taksicilere de yardım kararı aldı. Almanya hükûmetinin aldığı bu kararla taksiciler 10.000 Euro’ya kadar karşılıksız yârdim alabilecek.

Almanya hükümeti, korona virüsle mücadele tedbirleri yüzünden olumsuz etkilenen her sektöre destekler açıklanırken, binlerce Türk taksiciye de müjdeli haberler veriyor. Tek başına çalışan ve ‘serbest meslek kaydı’ olan taksicilere 10.000 Euro’ya kadar karşılıksız yardım verilecek.

21 bin adet taksi şirketine de hemen hemen bütün eyaletler yardım ediyor. Mart sonunda başvurusunu yapanların hesaplarına ilk yardımlar yattığı da belirtildi. Bulundukları eyaletlerden yardım alamayanlar ise Federal Hükümete başvuru yapabilecek.

Taksi sahibi olup işleten veya kiraladığı taksileri çalıştırıp vergisini ödeyen tüm taksiciler, “tek esnaf olarak” karşılıksız devlet yardımı alabilecek. Müşteri kaybeden, korona virüs salgını nedeniyle gelir kaybına uğrayan ya da aracının taksitini ödeyemeyen taksiciler ayrıca yıllık yüzde 1 faizli devlet kredisinden de yararlanabilecek.

Almanya’daki 255.000 taksicinin büyük bir kısmı Türk kökenli. Taksiciler, Mart ayı sonundan itibaren yardımlar için başvurmaya başladı.

Taksi sahipleri, çalıştıranlar ve taksi şirketlerinin formları doldururken özellikle dikkatli olmaları, taksi kuruluşlarından destek almaları istendi. Almanya Maliye Bakanlığı, “Korona yardımlarından herkes yararlanabilir. İhtiyaçtan fazla yardım için başvuru yapmamaya dikkat edilmesi gerektiği“ uyarısını yaptı.

Almanya’nın zengin eyaletlerinden Bavyera’da bazı taksicilerle, işletmecilerinin başvurularına olumlu yanıt geldi ve birçoğunun hesabına yardımları aktarıldı. Diğer eyaletlerde, benzer ödemelerin yapılmaya başlandığı da öğrenildi. Birçok eyalette ise başvuru yoğunluğu nedeniyle incelemeler sürüyor.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler