13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Lufthansa iflas mı edecek?

Lufthansa iflas mı edecek?


Almanların milli havayolu Lufthansa, pandemi sürecinde her saat 1 Milyon Euro zarar ediyor. Neredeyse tüm uçakları yere indirilmiş ve operasyon yapamayan, dolayısıyla para kazanamayan bir şirketin bu zararı tolere etme şansı yok. Kaçınılmaz olan devlet yardımı da yaklaşık 1 ay önce resmi olarak talep edildi.

Hafta içinde şirketin CEO’su Carsten Spohr ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, 9 Milyar Euro’luk kurtarma paketi hakkında görüştü. Görüşmenin ardından Lufthansa’nın iflas açıklayacağına dair haberler yayılmaya başladı.

Lufthansa’nın iflas kararının mantıklı bir yanı olduğu düşünülüyor. Şirketin CEO’su Spohr’un, iflas seçeneğini hala gündemde tutarak birden fazla olumlu gelişmenin zeminini hazırladığı düşünülüyor. Şirketinin kontrolünü devlete vermek istemeyen Spohr, havayolunun yönetimsel kararlarına devletin müdahil olmasıyla, şirketin pazarda rekabet edebilir yapısını bürokrasinin engelleyebileceğini düşünüyor.

Havacılık, tarih boyunca siyasetle iç içe bir yapıya sahip olsa da hükümetlerin havayollarının ticari operasyonlarına katılımı ve bayrak taşıyıcı havayollarının sayısı giderek azalıyor. Devletlerin, milli havayollarının yönetiminde aktif bir rol oynadıkları durumlarda, sonuç hep verimsizlikler ve yanlış kararlar doğuruyor.

Bu durumun farkında olan Spohr, bu tür müdahalelerden kaçınmaya çalışarak; şirket ile devletin mesafesini korumanın planlarını yapıyor. 65 günde 65 yıl geriye gittik şeklinde korkunç bir açıklama yapan, çok başarılı bir iş adamı olan Spohr, öte yandan iflas kararını şirketin bir koruyucu kalkanı olarak kullanmak istiyor. İflas kararı, çok radikal bir adım gibi görünse de Lufthansa’ya daha sağlıklı bir gelecek sağlamak için ihtiyaç duyduğu nefesi sağlayabileceği düşünülüyor.

İflas kararıyla şirketin yeninden yapılandırması sağlanırken; hukuksal olarak şirketin alacaklılarına karşı bazı garantiler elde edilmiş olacak. Kısa süre önce Alman havayolu Condor, ana şirketi Thomas Cook’un iflasıyla bu tür bir süreç yaşadı.

Alman hükümeti 9 Milyar Euro verip şirketi kurtarmak isterken, kurtarma paketi şirketin geleceğini olumsuz etkileyebilecek detaylarla doldurulursa; iflas çok daha mantıklı bir seçenek haline gelebileceğine inanılıyor. Alman gazetelerinde hükümetin, Lufthansa’nın yüzde 25 hissesini satın alacağına yönelik haberler birbiri ardına yayınlanırken; Spohr’un destek paketinin hisse alımı yoluyla değil; kredi kolaylığı sağlanmasıyla gerçekleşmesi konusunda kararlı.

Lufthansa Grubu’nun bünyesinde İsviçre’nin milli havayolu Swiss ve Avusturya’nın milli havayolu Austrian’ın da bulunması işleri iyice çözümsüz hale getiriyor. Dünyadaki diğer büyük havayolu şirketleri için de yol haritası olabileceği düşünülen bu sürecin nasıl tamamlanacağı herkes için merak konusu.


Kaynak: Boardinginfo

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler