13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Nedir bu Türkiye düşmanlığı

Nedir bu Türkiye düşmanlığı

Ölümüne Türkiye düşmanı

Almanya’da koronavirüs ölümleri 6 bine yaklaştı. Dışişleri Bakanı Maas, Türkiye’den gelecek 5 milyon maskeye, insan hakkı ihlallerini bahane edip izin vermedi

Koronavirüsün en öldürücü noktaya geldiği ülkelerden biri Almanya… Maske zorunlu ancak ülkedeki üretim yetersiz. Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise tanınmış Alman işadamı, Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) Başkanı Rolf Königs’in Türkiye’den göndereceği milyonlarca maskeye, Türkiye düşmanlığı nedeniyle izin vermek istemedi.

5 MİLYON MASKE

KUZEY Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, maske sıkıntısı çekilen günlerde, ünlü işadamı Rolf Königs’in (78), “Türkiye’den 5 milyon maske göndereyim” teklifine çok sevindi. Ancak maskeler yurtdışından ithal edileceği için, Federal Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın onayı gerekiyordu. Laschet’in sevinci kursağında kaldı.

ÇİN TÜRKİYE’DEN DAHA MI DEMOKRATİK?

Bunun üzerine Başbakan Armin Laschet, Heiko Maas’ı aradı. Bu görüşmede ikili kavga etti. Maas’ın, “Şahsen Türkiye gibi otoriter yönetilen ülkelerden maske alınmasına karşı çıkıyorum” dediği öğrenildi. Laschet bu bahaneye, “Herhalde Çin, Türkiye’den daha demokratik değildir” cevabını vererek tepki gösterdi.

12 MİLYAR MASKEYE İHTİYAÇ VAR

İplerin iyice gerilmesi ve Laschet’in büyük baskısı üzerine sonunda Maas 5 milyon değil, 2 milyon maskenin getirilmesine izin verdi. Bakan Maas, Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekatını sert dille eleştirmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Maas’a, “Eğer siyasetten anlasaydın, böyle konuşmazdın” cevabını vermişti. Ekonomi Bakanı Altmaier, 8 ile 12 milyar arasında maskeye ihtiyaç olacağını söylemişti.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler