18 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 2, 2023

T.C. Brüksel Büyükelçiliğinden Belçika’daki Vatandaşlarımıza Duyuru

T.C. Brüksel Büyükelçiliğinden Belçika’daki Vatandaşlarımıza Duyuru


T.C. Brüksel Büyükelçiliğinden Türkiye’ye seyahat etmek isteyen vatandaşlarımız için bir duyuru yayınladı.

T.C. Brüksel Büyükelçiliğinden yayınlanan duyuru su şekilde;

Türkiye’ye Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine

Türkiye’ye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın, Türkiye’de acil durumlarda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için üyesi oldukları sigorta sağlık şirketlerinden (mutuel/mutualiteit) BE-TR 111 no’lu belgeyi almaları gerekmektedir. Belgenin geçerlilik süresi en fazla 90 gündür.

Belçika makamları ile yapılan temaslardan, Avrupa dışına yönelik devam eden seyahat sınırlamaları nedeniyle sözkonusu uygulamada herhangi bir değişiklik olmadığı ve vatandaşlarımızın alacakları belgeyle Türkiye’de acil durumlarda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekleri öğrenilmiştir. Uygulamada herhangi bir sıkıntı yaşanmaması bakımından, vatandaşlarımızın başvuru esnasında bağlı bulundukları sigorta sağlık şirketlerine (mutuel/mutualiteit) bu hususu ayrıca teyit ettirmeleri ve durumlarını (çalışan, esnaf, emekli, işsiz, malul vb. …) açıkça belirtmeleri önem arzetmektedir.

Karayolu ile gidecek vatandaşlarımızın ise ayrıca, AB ve Schengen bölgesi ülkelerden geçişler için yine aynı şekilde, üyesi oldukları sigorta sağlık şirketlerinden (mutuel/mutualiteit) Avrupa Sağlık Kartı’nı (Carteeuropenneassurancemaladie/EuropeseZiekteverzekeringskaart) almaları gerekmektedir.

Uygulamada sorunla karşılaşılmamasını teminen Vatandaşlarımızın Türkiye’ye geldiklerinde ellerindeki belgelerle en yakın sigorta Müdürlüklerine/Merkezlerine kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Araba (kasko) ve diğer konularda Belçika’da yaptırılan sigortaların Türkiye’deki geçerliliğinin mevcut seyahat kısıtlamalarından etkilenip etkilenmediği konusunda vatandaşlarımızın seyahate çıkmadan önce, sigortayı yaptırdıkları firmadan bilgi alması gerekmektedir.


Brüksel Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği

☎️ +32 (0) 2 513 31 28
📧 [email protected]


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,739BeğenenlerBeğen
3,662TakipçilerTakip Et
2,914TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler