23.5 C
İstanbul
Salı, Eylül 26, 2023

Almanya Basınından TOGG Fiyat Detayları

Almanya Basınından TOGG Fiyat Detayları


Almanya’da teknoloji sitelerinden olan Energyload ve t3n Türkiye’nin otomobili TOGG hakkında ilginç iddialar yayınladılar. Energyload sitesinin haberindeki detaylar şu şekilde:

Türkiye’den TOGG Elektrikli Otomobille İlgili Yeni Detaylar

Türkiye kendi markası olan elektrikli otomobil üzerinde çalışıyor. TOGG sayesinde Türkiye eski bir hayali gerçekleştirmek istiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının sonunda Türkiye’de üretilecek ilk elektrikli otomobil olan TOGG‘u tanıttı. İlk model olarak 2022’den itibaren c-suv Türkiye’de üretilecek. Elektrikli araçların güç kaynağı olan piller, Çinli üretici Farasis tarafından Bitterfeld’de üretilecek.

22.000 Euro’ya Türk Elektrikli Arabası Mı?

TOGG’un, beş Türk şirketinin ortak projesi ve Türkiye için bir vitrin projesi olması planlanıyor. 27 yıldır Bosch’ta yöneticilik yapmış olan Gürcan Karakaş başkanlık ediyor. Markanın ilk modeli elektrikli bir SUV olacak. İçeriden edinilen bilgilere göre, Türk elektrikli otomobili 22.000 Euro gibi düşük bir fiyata, en yüksek donanımlı modelinin ise 30.000 Euro olacak.

Farasis, Bitterfeld’den Türkiye’ye Pil Tedarik Ediyor

TOGG, pil hücresi üretimi için Çinli bir üretici olan Farasis ile çalışacak. Saksonya-Anhalt’ta planlanan bir fabrikada, TOGG için ve aynı zamanda diğer otomobil üreticileri için, örneğin Mercedes’in EQ modelleri için hücreler üretecek. TOGG, iş birliği için yaklaşık 30 başvuruyu inceledi ve Farasis’i seçti.

Farasis, Bitterfeld’de üretilen hücreleri Türkiye’ye ulaştırılacak. TOGG‘un ana fabrikası önümüzdeki yıldan itibaren yılda 175.000 araç üretmeyi planladığı Bursa’da kuruluyor. TOGG CEO’su Karakaş geçen yaz tedarikçilerin yaklaşık yüzde 80’inin Türkiye’den, geri kalanının Avrupa ve Asya’dan geldiğini açıklamıştı.

İki Farklı Pil Boyutları

İlk modelle müşteriler, 300 ile 500 kilometre arasında değişen iki pil boyutu arasından seçim yapabilirler. Aküler, yüksek voltajlı bir belleğe ve sıvı soğutmaya sahip olacak. TOGG, yüzde 80’e kadar şarj süresini 30 dakika olarak bildirdi. Sürüş söz konusu olduğunda, alıcılar 147 kW ile arkadan çekiş ve 294 kW ile dört tekerlekten çekiş arasında seçim yapabilecekler.

TOGG’nin İlk İhracat Ülkesi Almanya Olacak

TOGG, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltmasıdır ve Türk şirketleri Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Türkcell ve Zorlu Holding’den oluşmaktadır. Toplam 3,3 milyar Euro’nun harcanacağı proje üzerinde şu anda 220 mühendis çalışıyor. TOGG Türkiye’de piyasaya çıktıktan sonra Almanya‘ya ilk ihraç edilecek olan ülke olacak. Fransa ve İtalya da ihracat ülkesi haline gelebilir.

Kendi Otomobil Markasının Hayali

TOGG ile Türkiye, 1960’lardaki ilk girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından otomobil sahibi olma hayalini gerçekleştirmek istiyor. Erdoğan, yeni markayı sunarken Türkiye için tarihi bir günden bahsetmişti.


Kaynak:
https://energyload.eu/elektromobilitaet/elektroauto/elektroauto-togg/
https://t3n.de/news/tuerkisches-elektroauto-togg-batterie-deutschland-bitterfeld-1348280/

ilgili haberler

1 Yorum

  1. 22 bin avro Türkiye şartlarına göre makul bir fiyat.Benzer otomobiller avrupa piyasasında atıyorum 50-60 bin avroya satılırken bize avrupada bu fiyata otomobil sattırırlar mı?
    Piyasada olmayan lüks bir otimobili nasıl olurda 20-30 bin avroya biz üretebiliriz?
    Belirtilen fiyatın iki üç katı ihtimaller dahilinde hal böyle olunca marka değeri olmayan bir araç nasıl olurda Avrupada 50-60-70 bin avroya satılabilir? 20 -30 bin avro olmayacağı kesin misliyle fiyatlar gelecek peki bunu Türkiyedeki vatandaş nasıl alacak ?
    Makul fiyata üretilirse Türkiye için mükemmel olur.Pahalı olursa ne Türkiye için nede yurtdışı için iyi olmaz.Marka değeri olmayan bir otomobile Avrupada hiç kimse itibar edip 60 bin avro verip almaz.
    Türkiye Togg’u 22bin avroya satışa sunduğu vakit dünya otomobil sektörü yerle yeksan olur.20, 30 bin avro falan rüya kişisel tahminim bu fiyatın en az üç katı olma ihtimali var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,816BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler