15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Almanya’da Ailelere Müjde: 2.000 Euro Ev Temizliği Yardımı Geliyor!

Almanya’da Ailelere Müjde: 2.000 Euro Ev Temizliği Yardımı Geliyor!


Almanya’da yeni koalisyon, ailelere ve yalnız yaşayanlara ev temizliği noktasında azami 2.000 Euro’luk yardım planlıyor.

Almanya’da Çalışma Bakanı Hubertus Heil, yeni koalisyonun ailelere ve yalnız yaşayanlara yeni bir yardım planlandığını açıkladı. Planlanan yardıma göre söz konusu kişilere yıllık azami 2 bin Euro ev temizliği yardımında bulunulacağını açıkladı. Heil, konuyla ilgili, “Aileler için günlük yardımcı sistemini getiriyoruz. Devlet, ailelere ev temizliği noktasında yardım alabilmeleri için destek sağlıyor.” diye kaydetti.

Günlük Yardımcı Finanse Edilebilecek

Bakan Heil’ın planına göre ilk etapta çocuklu aileler, yalnız yaşayanlar ve aile fertlerinden birisinin bakımını üstlenen kişilere yıllık azami 2 bin Euro yardımda bulunulacak. Heil, “Bu parayla söz konusu kişiler kendilerine günlük yardımcı finanse edebilecek.” diye konuştu.

Yüzde 40 Devlet, Yüzde 60 Vatandaş Tarafından Sağlanacak

Hubertus Heil, bununla birlikte ailelerin günlük hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerini belirtirken, “Özellikle çocuklu ailelerde veya bakıma muhtaç aile fertlerinin bulunduğu hanelerde, ev temizliği ve çocuk bakımı noktasında desteğe ihtiyaç duyuluyor. Ortalama gelirli aileler ise bu noktada çoğu zaman finansal sıkıntı çektiği için sigortalı bir işçi çalıştıramıyor. Bazı vatandaşlar kaçak işçi çalıştırma yoluna gidiyor veya hem evdeki günlük işiyle hem de kendi işiyle aynı anda baş etmeye çalışıyor. Bunu değiştireceğiz!” ifadelerini kullandı.

Öte yandan günlük yardımcı sistemine göre, yardımcıya ödenecek bedelin yüzde 40’ı devlet, yüzde 60’ı ise vatandaş tarafından sağlanacağı açıklandı.


Kaynak: Camiahaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,632TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler