18.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

Almanya’da Sağlık Sigortalarına Zam Geliyor

Almanya’da Sağlık Sigortalarına Zam Geliyor


Almanya’da 1 Ocak 2023 itibariyle sağlık sigortalarına ödenen katkı payına zam geliyor.

Almanya’da sağlık sigortalarına ödenen katkı payı 1 Ocak 2023 itibariyle zamlanıyor. Yeni yılla birlikte yapılan katkılara 0,3 puanlık artış gelmesiyle, ödemeler ortalama yüzde 1,6’ya yükselecek. Bu aynı zamanda yeni rekor olacak.

Vatandaşlara Bilgi Verilmeyecek

Öte yandan vatandaşlara yine yeni yılla birlikte katkı paylarının zamlanması ile ilgili artık posta yoluyla herhangi bir bilgi verilmeyecek. Mevcut durumda zorunlu olan bu bilgi paylaşımı, 30 Temmuz 2023 yılına kadar yürürlükten kaldırılacak.

Güvensizliğe Sebep Olabilir

Check24 Sağlık Sigortaları ile ilgili Genel Müdür Daniel Güssow, konuyla ilgili endişesini dile getirirken, “Bu durum, bilgi eksikliği nedeniyle, sigortalı kişilerde güvensizliğe sebep olabilir. 2023 yılı itibariyle yapılan zamma rağmen kendilerine bununla alakalı herhangi bir bilgi verilmeyecek. Ödenen katkı paylarının rekor seviyelere ulaştığı an, sigortalı kişilerin, katkı paylarındaki son durumu şeffaf bir şekilde öğrenme opsiyonu kaybolmuş olacak.” ifadelerini kullandı.

Almanya’da Sağlık Sigortası

Almanya’da genel itibariyle sigorta seçimi serbest olarak gerçekleşiyor. Bu durum yaşlı veya muayene hâlinde olan kişiler için de geçerli. Ayrıca 2021 yılı itibariyle sigorta değişimine kolaylık sağlanmış durumda. Buna göre vatandaşlar araç sigortasında olduğu gibi her yıl sigortasını kolayca değiştirebiliyor.


CamiaHaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,571BeğenenlerBeğen
3,630TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler