14.7 C
İstanbul
Salı, Nisan 23, 2024

Bulgar Polisine Rüşvet Teklif Etti. Bulgaristan’ı Çıkışı Yasaklandı

Bulgar Polisine Rüşvet Teklif Etti. Bulgaristan’ı Çıkışı Yasaklandı


Aleyhinde işlem yapılmaması ve ehliyetsiz kullandığı otomobilin plakalarının sökülmemesi için Bulgaristan polis memuruna 200 Leva rüşvet teklif eden 36 yaşındaki Türk vatandaşı E. Kiskin’in davası sürüyor.

Memurlarına 200 Leva rüşvet teklif eden E. Kiskin, “rüşvet değil cezamı ödemek istiyordum” dedi. Sanık hakkında tedbir alınmış ve “Bulgaristan Cumhuriyeti sınırlarını terk etme yasağı” getirilmiştir.

Plovdiv Bölge Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada, İçişleri Bakanlığı’nın alkollü, uyuşturuculu ve ehliyetsiz sürücülere yönelik eylemi sırasında olay yerinde bulunan tanıkların sorgusu yapıldı.

Rüşvet teklif edilen iki polis ve olay yerinde bulunan tercüman Kökev, mahkeme salonunda ifade verdi. Kiskin’in arkadaşı Raik, şu anda Türkiye’de olduğu için mahkemeye katılmadı.

Polis memurları ve tercümanın mahkeme beyanları, duruşma öncesi işlemler sırasında verilen ifadelerden farklı değildi.

Geçen yıl 27 Şubat’ta Türk vatandaşı Kiskin bir süre Bulgaristan’da inşaatta çalıştı. Kiskin, Plovdiv’deki arkadaşının evinde kalmaktaydı. Kiskin, Plovdiv ziyareti sırasında arkadaşıyla birlikteydi ve ehliyeti olmamasına rağmen Bulgar plakalı bir Opel Astra kullanıyordu.

Aynı zamanda, trafik güvenliğini artırmak için şehirde özel bir polis operasyonu gerçekleştirilmekteydi. İki polis memuru, teftiş için Georgi Benev Caddesi’nde bir arabayı durdurdu. Sürücü Kiskin’den belgeleri istediler, ancak Kiskin onlara sadece pasaportunu verdi. Daha sonra ehliyetinin olmadığı ortaya çıktı. O sırada arabasıyla yoldan geçen Tercüman Kökev, Kiskin ve polislerin birbirlerini anlamadığını görünce polise giderek tercüme etmeyi teklif etti.

Kiskin’in arkadaşının bir ehliyeti olduğu anlaşılınca, polis memurları, arkadaşının ehliyetini almak için evine gitmesine izin verdi. Raik döndüğünde ehliyeti bulamadığını ifade etti.

Daha sonra Kiskin’in arkadaşından para istediği ve Tercümana verdiği ifadesinden anlaşıldı. Tercümanda parayı polis memurlarına verdi. Tercüman, böyle bir ihlalin ne kadar ceza gerektirdiğinin hiçbir zaman tam olarak söylenmemesine rağmen, Kiskin’in parayı ceza bedeli için verdiğini iddia etti.

Mahkeme salonunda polis, cezalarin yerinde ödeme uygulamasının olmadığını ve para cezasının miktarını belirleyenlerin kendileri olmadığını defalarca ifade etti.

Polis arabasının koltuğunda parayı gören polis memurları parayı almayarak hemen amirlerine haber verdi. Müfettiş, bilirkişi ve yetkililerin gelmesi üzerine arabanın plakaları çıkarılarak, sanıklar ve tanıklar ilçe polis karakoluna götürüldü. Orada, suçlu tarafından imzalanmayan bir Kiskin eylemi düzenlendi.

Durum henüz tam olarak netleşmediği için sulh hakimleri davaya Mart sonuna erteledi. Kiskin’in arkadaşı içinde Bulgaristan’da mahkemede ifade vermesi için davetiye gönderilecek. Bu arada Polis aracındaki üç kameradan alınan ses ve görüntü kayıtları istenecek.


SYS haber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler