17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Çanakkale Köprüsü’nde Son Dakika

Çanakkale Köprüsü’nde Son Dakika


Ana halatlarının çekilmesi sırasında çalışma platformu olarak kullanılacak kedi yolu tamamlandı. Avrupa ve Asya kıtaları, Lapseki’den Gelibolu yakasına kadar uzanan kedi yolu ile birbirine bağlanınca, Çanakkale Köprüsü silüeti de iyice belirdi.

Lapseki ilçesindeki 680 metrelik yaklaşım viyadüğünden, Gelibolu yakasındaki 365 metrelik yaklaşım viyadüğüne kadar uzanan kedi yolunun tamamlanmasıyla, 1915 Çanakkale Köprüsü silüeti de iyice belirmiş oldu. Bu arada Lapseki ilçesindeki 680 metrelik yaklaşım viyadüğü tabliyesinin tamamlanmasına da bir adım kaldı.

Büyüleyici Manzara

1915 Çanakkale Köprüsünde büyüleyici manzara ortaya çıktı. İnşa çalışmaları süren 1915 Çanakkale Köprüsü, şimdiden bölgenin çehresini değiştirdi. Yoldan geçenlerin durup fotoğraf çektirdiği köprü, tamamlandığında kentin simgesi olacak.

Çanakkale’nin iki yakasını birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatı bile büyülüyor. Köprü tüm heybetiyle yükselirken bölgeden geçen yolcuları da kendisine hayran bırakıyor. Kedi yolları tamamlanan köprüyü gören sürücüler, durup fotoğraf çekmeyi ihmal etmiyor.

Tüm İhtişamıyla Yükseldi

Tamamlanmasına metreler kalan, 688 metre uzunluğundaki Lapseki Viyadüğü ile karaya bağlanacak olan köprü, Türk bayrağının renkleri olan kırmızı-beyaza boyanacak. Truva Atını gölgede bırakan, Çanakkale’nin yeni simgesi olaya aday köprü, Tamamlandığında, 2 bin 23 metre ana açıklığı ile “Dünyanın en uzun açıklıklı asma köprüsü olacak.

Dünyanın En Yüksek Asma Köprüsü

Dünyanın en yüksek asma köprüsü unvanını kazandıracak 318 metrelik ayaklarının üs kısmı ise 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni simgelemesi için, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisi şeklinde yapılacak. Trafik yoğun olduğunda feribotla 1,5 ile 5 saat arasında karşıya geçebilen vatandaşların, bu çileli yolu geçmesi sadece 6 dakikada mümkün olacak.

2022’de Hazır

Bu proje sayesinde, Marmara ve Ege bölgelerindeki limanların, tüm ulaşım sistemleriyle entegrasyonu da sağlanacak. 770’er metre yan açıklıklar ile toplam 3 bin 563 metre uzunluğunda olması planlanan, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleri ile toplam geçiş uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulan yaklaşık 45,06 metre genişlikteki köprünün, 18 Mart 2022’de açılması planlanıyor.


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler