18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 27, 2023

“Ezan, Din Özgürlüğüne Aykırı!”

“Ezan, Din Özgürlüğüne Aykırı!”


Kanada’da İslamofob bir grup, ezan okunmasının din özgürlüğüne aykırı ve toplumsal huzuru bozucu olduğunu iddia etti.

Kanada’da İslamofobik bir grup, Ramazan ayı boyunca camilerden Akşam ezanı okunmasına karşı çıktı. Camilerden ezan okunması uygulamasına ilk karar veren Mississauga Belediyesine müracaat eden grup, bu uygulamanın din özgürlüğüne aykırı olduğunu ileri sürdü.

Ezan toplumları çatıştırır

Kentteki Müslümanlar, Mississauga Belediyesinin Ramazan ayı boyunca Akşam ezanının hoparlörden okunmasına izin veren kararını olumlu karşılamış, belediyenin bu kararıyla kentte yaşayan Müslümanları diğer dinî cemaatlerden ayırmamasına teşekkür etmişlerdi.

Ancak İslamofobik bir grup, Akşam ezanının sesi olarak dışarıya verilmesini, diğer dinî toplulukları tahrik ettiği, dolayısıyla toplumun huzurunu bozduğunu ileri sürdü.

İslamofobik grubun bir diğer gerekçesi ise, “özrü, kabahatinden büyük” atasözünü hatırlattı. Bu grubun ezana karşı çıkış gerekçelerinden birisi de, Ortadoğu ülkelerinde savaşlara katılan Kanadalı askerlerin ezanı duyduklarında yaşayacakları travma şeklinde gerekçelendirildi.

Ezan kararı oy birliği ile alınmıştı

İslamafobik grubun Missisauga Belediye Başkanı Bonnie Crombie’yi, meclise, hatta Toronto Metropolitan Belediyesine yanlış bilgi vermekle suçlasa da Mississauga Belediye Meclisi, ezan okunması kararını oy birliği ile almıştı.

Çevre belediyelerin de izin vermesi ile Toronto ve çevresinde Ramazan ayı boyunca Akşam ezanı hoparlörlerden okunmaya başlanmıştı.


haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,619BeğenenlerBeğen
3,403TakipçilerTakip Et
1,984TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika