15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Gurbetçiye Sıfır Ev Alımlarında KDV Muafiyeti

Gurbetçiye Sıfır Ev Alımlarında KDV Muafiyeti


Yabancıya konut alımında KDV’nin sıfırlanması uygulamasından en az 6 aydır yurt dışında yaşayan gurbetçiler de faydalanıyor. Ancak bazı müteahhitler gurbetçileri bu konuda yanlış yönlendiriyor. Amaç, KDV’li fiyata satıp, KDV’sini başka yollarla devletten geri almak.

Gurbetçiye İlk Kez Satılan Evde KDV Yok

5 Mayıs’ta Resmî Gazete’de yayımlanan KDV Tebliğinde değişiklik düzenlemesiyle, en az 6 aydır yurt dışında yaşayan, evi alacağı parayı yurtdışından getirmesi durumunda konut alırken KDV ödemiyor.

Bu konutu en az 1 yıl süreyle satmaması şartı da aranıyor. Buradaki amaç yurtdışında yaşayanların Türkiye’den uygun fiyata ev almasıydı. Bu sayede hem Türkiye’nin cari açığının büyümesi engellenecek, hem de konut piyasasındaki durgunluk son bulacaktı. Uygulamanın temel amacı buydu. Ancak bazı müteahhitlerin kendilerinden ev almak isteyen gurbetçilere böyle bir uygulama olmadığını söylediğine dair haberler bize gelmeye başladı.

Amaç KDV Dahil Fiyata Satıp KDV’yi Devletten Almak

Eğer gösterebilecek gideriniz varsa KDV’li fiyata satmak müteahhit açısından oldukça avantajlı. Çünkü peşin bir şekilde KDV iadesini almış oluyor. Diğer türlü KDV’siz satışta müteaahhitin kısa vadede bir karı olmuyor. Bu yüzden bazı müteahhitler bilerek gurbetçileri yanlış yönlendiriyor.

Tapu Müdürlüklerinin de bu konudan haberi olmadığı anlaşılıyor. Zaten müdürlüklerin KDV ile ilgili yaptığı bir işlem yok. Ancak müteahhitlerin satışlarını etkileyecek böylesine önemli bir gelişmeden haberi olmaması neredeyse imkânsız. Yine de ülkemizde birçok müteahhitin herhangi bir eğitim sürecine girmeden bu işleri götürdüğü düşünülürse, düzenlemeden haberi olmayan müteahhitlerin de olabileceği kanısına varılıyor.

İşte KDV İndirimi İçin Gurbetçilerde Aranan Şartlar

KDV indirimi 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren satılan konutlara uygulanabiliyor.

KDV indirimi yapılabilmesi için konut veya iş yerinin ilk kez teslim edilmesi şartı aranıyor. İkinci el konutlarda istisna geçerli olmuyor.

Bir başka şart da konut bedelinin döviz olarak yurt dışından Türkiye’ye getirilmesi.

İndirimden yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yararlanabiliyor. Bunun için 6 aydan daha fazla zamandır yurt dışında çalışma veya oturma izni olması şartı aranıyor.

KDV istisnasından yararlanabilmek için 1 yıl boyunca gayrimenkulü satmamak gerekiyor. Aks halde alınmayan KDV tahsil ediliyor.

Hangi Gayrimenkullerde KDV İndirimi Uygulanıyor?

KDV indirimi konut veya iş yeri olarak inşa edilen binalarda uygulanabiliyor. Bir konut veya iş yerinin bu kapsama girmesi için binanın yapı ruhsatının bulunması ve inşaatın bitmiş olması şart.

Ancak kat mülkiyeti kurulan konut veya iş yerlerinin tesliminde fiili teslim aranmıyor.

KDV İndirimi Zincirleme Akitlerde Geçerli Değil

KDV indirimi, ilk satışlarda geçerli. Konut veya iş yerini inşa eden firma veya müteahhitten alıp bir başkasına satılması halinde yapılan işlem “ilk teslim” sayılmıyor ve KDV indirimi uygulanamıyor.

Aynı durum kat karşılığında arsasını veren mal sahipleri için de geçerli. Her ne kadar kat karşılığı olsa da dairenin müteahhitten mal sahibine geçiş işlemi ilk teslim oluyor. Bu işlemden sonra mal sahibi içinde oturmasa dahi bu konutu KDV’siz olarak satamıyor.

Kimler KDV İndiriminden Yararlanacak?

 • Çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları yararlanabilecek. Ancak merkezi Türkiye’de bulunan şirketlere bağlı olup o firmanın işleri dolayısıyla yurt dışında oturan Türk vatandaşları indirimden yararlanamayacak
 • Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler yararlanabilecek
 • Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan, bir iş yeri ya da temsilci vasıtasıyla Türkiye’den kazanç elde etmeyen kurumlar yararlanabilecek

Konutta KDV İndiriminden Yararlanacak Gurbetçilerden Hangi Şartlar Aranıyor?

 • Konut satışının yapılacağı tarih itibariyle geçerli olan yurt dışında çalışma veya oturma iznine sahip olması,
 • Çalışma veya oturma iznini, istisna kapsamında teslimin yapılacağı tarihten en az altı ay önce almış olması,
 • Çalışma veya oturma izninin alındığı tarih ile istisna kapsamında teslimin yapılacağı tarih arasında en az altı ay yurt dışında bulunması gerekiyor

Konutta KDV İndiriminden Yararlanacak Gurbetçilerden Hangi Belgeler İsteniyor?

 • İkamet ettiği ülke resmi makamlarından alınmış ikamet tezkeresi veya bu mahiyette bir belge,
 • Çalışma veya oturma izninin alındığı tarihten itibaren en az altı ay yurt dışında bulunduğunu,
 • Türkiye’de yerleşik bir şirketin yurt dışında işlerini yapmadığını gösteren ilgili ülkede bulunan Türk elçilik veya konsoloslukları tarafından verilen belgeyi, satıcıya teslim etmelidir.

Konutta KDV İndiriminden Yararlanacak Yabancılardan Hangi Şartlar Aranıyor?

 • İndirimden yararlanacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmaması
 • İkametgahının Türkiye’de bulunmaması ve 1 yıl içinde Türkiye’de devamlı olarak altı aydan fazla oturmaması (Geçici ayrılmalar Türkiye’de oturma süresini kesmiyor)
 • Geçici görev veya iş için Türkiye’ye gelen yabancılar 6 aydan fazla kalsalar dahi, Türkiye’de yerleşmiş sayılmadıklarından bu haktan yararlanabiliyor
 • Kendilerine mavi kart verilen ve Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancılar bu istisnadan faydalanabiliyor.

Konutta KDV İndiriminden Yararlanacak Yabancı Vatandaşlarından Hangi Belgeler İsteniyor?

 • Pasaportun fotokopisi (Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerde mavi kartın fotokopisi),
 • Yabancı uyruklu gerçek kişinin Türkiye’de yerleşmiş olmadığına dair konut veya iş yerinin bulunduğu yer vergi dairesinden alınacak belgeyi konut veya iş yeri tesliminden önce satıcıya teslim etmeli.

Döviz Ne Zaman Getirilmiş Olmalı?

KDV istisnasının uygulanabilmesi için, satış bedelinin en az yüzde 50’sinin satış faturasının düzenlenmesinden önce, kalan kısmının da en geç bir yıl içerisinde alıcı tarafından döviz olarak Türkiye’ye getirilerek satıcıya ödenmesi gerekiyor.

İstisnaya ilişkin KDV iadesi, satış bedelinin tamamının Türkiye’ye getirilerek satıcıya ödenmesinden sonra yapılıyor.

Yurt dışında bulunan dövizin, Türkiye’deki bir bankaya transfer edilmek suretiyle getirilmesi şartı aranıyor.

Ödemenin, yurt dışındaki bankalar tarafından verilen kredi kartları ile de yapılması mümkün

Yurt dışında bulunan dövizin Türkiye’ye alıcı tarafından fiziki olarak getirilmesi de mümkün. Ancak bunun için gümrük idaresinden dövizin Türkiye’ye sokulması sırasında bir belge almak gerekiyor.

8 Mart’tan önce getirilen dövizler, bu istisna kapsamında Türkiye’ye getirilen döviz olarak değerlendirilmiyor.


Evden Haberler

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler