15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Hollanda’da Akaryakıta 1 Nisan’da, Enerjiye De 1 Temmuzda Vergi İndirimi Geliyor

Hollanda’da Akaryakıta 1 Nisan’da, Enerjiye De 1 Temmuzda Vergi İndirimi Geliyor


Hükümet; akaryakıta uygulanan verginin 1 Nisan, enerjiye uygulanan verginin ise 1 Temmuz tarihinden itibaren düşürülmesine karar verdi.

Sosyal İşler Bakanı Karien van Gennip bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, akaryakıta uygulanan KDV miktarının Nisan ayından itibaren düşürüleceğini bildirdi. Düşük gelirler için verilecek yardım miktarı da artırıldı.

Nisan Ayında Akaryakıttaki Vergiye İndirim

Kabinenin aldığı son karara göre akaryakıttaki Katma Değer Vergisi (BTW) 1 Nisan’dan itibaren yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere düşürüldü. Buna karşı enerjiye uygulanan tüketim vergisi 1 Temmuz tarihinde düşürülecek.

Akaryakıta uygulanacak KDV indirimi benzin fiyatına litre başına 17 kuruş, motorinde ise 11 kuruş olacak.

Enerjiye Vergi İndirimi Temmuzda

Gaz ve elektrik için 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanan vergi marjı yüzde 21’den yüzde 9’a düşürüldü. Bu uygulamanın ne zamana kadar geçerli olacağı ise henüz bilinmiyor.

Düşük Gelirlilere 800 Euro Yardım

Düşük gelirliler için planlanan yeni uygulamaya göre yaklaşık 800 bin aileye de daha önce planlanan 200 Euro’luk yardım 800 Euro’ya çıkartıldı.

Bu konu ile ilgili bir açıklama yapan Yoksulluk Politikası, Katılım ve Emeklilik Bakanı Carola Schouten, yardımın belediyeler aracılığıyla verileceğini ve en kısa sürede işleme gireceğini aktardı.

Hükümetin yeni planına göre vergideki indirimler ve düşük gelirlilere yapılacak yardımların toplam maliyeti 2,8 milyar Euro’yu bulacak.


Sonhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler