18.5 C
İstanbul
Çarşamba, Nisan 24, 2024

Hollanda’da Ayçiçek Yağı, Stokların Sonuna Gelindi!

Hollanda’da Ayçiçek Yağı, Stokların Sonuna Gelindi!


Hollanda’da ayçiçek yağı stokunun sonuna gelindi! Firmalar çareyi farklı yağlarda arıyor.

Ayçiçek yağındaki kıtlık, bu yağın kullanıldığı ürünlerde sıkıntı yarattı. Gıda üreticileri kullandığı yağı değiştirdi ancak ürün içeriğinin belirtildiği etiketleri değiştirmek aylar sürebilir.

Hollanda’da korkulan oluyor, gıda endüstrisinin son birkaç aydır ısrarla söylediği gibi, ayçiçeği yağı stokunun neredeyse sonuna gelindi. Süpermarket raflarındaki yağların sayısı giderek azalmaya başladı ve hatta bazı marketlerde bulunamıyor.

Özellikle ramazan ayına sayılı günler kala, marketlerin ayçiçek yağı için müşteri başına kota uygulamasının yanı sıra bölgesindeki market raflarında yağ kalmadığını söyleyen vatandaşların sayısı da giderek artıyor.

Hollanda, Ukrayna’dan gelen ayçiçek yağına çok bağımlı. 2010’dan bu yana ayçiçeği yağı ithalatın neredeyse yarısı, geçen yıl ise dörtte üçünden fazlası Ukrayna’dan geldi. Yağlar ve katı yağlar zincir organizasyonu MVO’ya göre, Rus işgali nedeniyle ithalat neredeyse tamamen durdu. Geçtiğimiz hafta açıklama yapan MVO, ayçiçek yağı stokunun Nisan ortasına kadar ancak yeteceğini duyurdu.

Ürün Etiketleri Sorun Olmaya Başladı

Tüketicilerin yaşadığı bu sıkıntı aynı zamanda ürettiği ürünlerin içeriğini ayçiçek yağı ile hazırlayan firmalar için de geçerli.

Birçok firma şimdiden ürün içeriğindeki ayçiçek yağı yerine farklı yağları kullanmaya başladı. Ancak bu durum firmaların ürün etiketlerini de değiştirmesi zorunluluğunu gündeme getirdi.

Yasal olarak ürünlerinde ayçiçek yağı yerine kolza yağı, palmiye yağı veya soya yağı gibi farklı yağları kullanmak zorunda kalan üreticiler, bu değişimi ürün etiketlerinde de belirtmek zorundalar.

Branş organizasyonu MVO direktörü Frans Claassen NU.nl’ye yaptığı açıklamada etiket değiştirme işinin tahmin edilenden çok daha uzun süreceği uyarısında bulundu.

Ayçiçek yağının market raflarında satılan bisküvilerden, mayoneze ve vegan ürünlere kadar yaklaşık 2 bin ürünün içeriğinde bulunduğunu belirten Frans Claassen, ayçiçek yağı yerine kolza yağı, palmiye yağı veya soya yağının kullanılacağını, bu yağların ürün kalitesinde değişiklik yaratmayacağını belirtti.

Claassen, “Bütün bu yağlar rafine edilmiştir, bu nedenle yağ değiştirilebilir” dedi.

NVWA Etiketler Konusunda Harekete Geçti

Bu gelişme karşısında kurallarda yumuşatmaya giden Hollanda Gıda ve Tüketim Malı Güvenliği Kurumu NVWA’da etiket değişimi konusunda “elde olmayan nedenler” oluştuğunu belirterek, yağ sıkıntısı nedeniyle ürün içeriğinde değişiklik olsa da etiketini değiştirememiş şirketlerin, geçici olarak ceza almayacağını açıkladı.

Ancak ürün içeriğinden dolayı alerji riski bulunan ürünlerde, etiketin üzerine uyarıcı ikinci bir etiket yapıştırılması gerekecek.


Sonhaber

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,571BeğenenlerBeğen
3,630TakipçilerTakip Et
2,876TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler