15.2 C
İstanbul
Pazartesi, Nisan 22, 2024

Mavi Kart Nedir, Nasıl Alınır?

Mavi Kart Nedir, Nasıl Alınır?


Mavi Kartlılar Kütüğü Nedir?

Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybedenler ve bunların altsoylarının kayıtlarının elektronik ortamda tutulduğu kütüktür.

Kimler Mavi Kart Sahibi Olabilir?

Mavi kart, doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlere ve bunların Türk Vatandaşlığı Kanununun 28’inci maddesinde belirtilen alt soylarına nüfus müdürlükleri tarafından düzenlenir.

Mavi Kart Nereden Alınır?

Mavi Kart yurt dışında dış temsilcilikler, yurt içinde ise ilçe nüfus müdürlüklerince düzenlenir. Mavi Kart almak için; talebi belirten dilekçe, iki adet fotoğraf ve yabancı devlet vatandaşı olduğunu gösteren kimlik belgesi veya pasaport ile birlikte müracaat makamlarına başvurulur.

Mavi Kartlılar Kütüğüne Kayıt Yaptırmak İçin Bir Süre Veya Yaş Sınırlaması Söz Konusu Mudur?

Doğumla Türk vatandaşı olup izinle Türk vatandaşlığından çıkanlar çıkma belgelerini teslim aldıkları tarihten itibaren mavi kartlılar kütüğüne kaydedilmektedir.

Yasal şartları sağlamak kaydıyla altsoy durumundaki hak sahiplerinin kayıt başvurusunda süre veya yaş sınırlaması söz konusu değildir.

Mavi Kartlıların Kapalı Kayıtlardaki Aile Kütüğü Bilgileri Güncellenebilir Mi?

Kişiye ait herhangi bir durumun değişmesi halinde, aile kütüklerindeki vatandaş olunan döneme ait kayıtlar kapalı olduğundan güncelleme yapılmaz. Ancak kişinin açık olan mavi kartlılar kütüğündeki kayıtlarında güncelleme yapılabilir.

Soyadı Değişikliğinden Dolayı Mavi Kart Nasıl Değiştirilir?

Yabancı makamlardan soyadını değiştirdiğine dair resmî belgeyi alan kişinin bunu, kayıtlı olduğu il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü veya ilçe nüfus müdürlüğüne göndererek mavi kartlılar kütüğüne soyadını işletmesi gerekmektedir.

Mavi Kartlılar Kimlik Numarası Nedir Ve Nasıl Verilmektedir?

Mavi kartlılar kütüğüne kaydedilen kişilere verilen kimlik numarasıdır. MERNİS veri tabanında kayıtlı doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilerin kayıtları Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası değiştirilmeksizin mavi kartlılar kütüğüne taşınmaktadır. T.C. kimlik numarasının haneleri mavi kart kimlik numarası olarak devam eder, ancak söz konusu numara T.C. kimlik numarası niteliğinde değildir.

Mavi kartlılar kütüğünde kayıtlı kişinin Türk vatandaşı olmayan altsoyları, başvurmaları halinde mavi kartlılar kütüğüne kaydedilir ve bu kişilere yabancı kimlik numarası verilir.

Çocuklar Adına Da Mavi Kart Çıkartılabilir Mi?

Evet, yasal şartların sağlanması halinde çocuklar için de mavi kart çıkartılabilir.


Kaynak: YTB

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,572BeğenenlerBeğen
3,631TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler