17.2 C
İstanbul
Cuma, Eylül 22, 2023

Pasaportun Süresi Biterse? Oturum Hakkına Ne Olur? İşte Cevabı…

Pasaportun Süresi Biterse? Oturum Hakkına Ne Olur? İşte Cevabı…


Yaz tatili yaklaştıkça Türkiye’de tatil hayali kuranlar, “Pasaportun süresi biterse oturum hakkını da kaybeder miyiz?” paniğine kapılmaya başladı. Berlin Göç Dairesi’nden gelen cevap tatil planları yapan Türkleri rahatlattı.

Son günlerde Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları pasaportun süresinin bitmesi durumunda uturum haklarını da kaybedecekleri yönünde paniğe kapılmaya başladı. Bilindiği gibi Türkiye’de biyometrik pasaportlar Haziran 2010’dan itibaren dağıtılmaya başlandı. Özellikle 2011 ve 2012 yıllarında pasaportunu yenileyenlerin 10 yıl geçerli pasaportlarının süreleri doluyor.

Ancak, vatandaşların, “Pasaportun süresi bitince oturum hakkını da kaybeder miyiz?” paniğine kapılmasına gerek yok. Herkesin merak ettiği, “Oturum hakkı pasaportun süresi bittiği zaman otomatik olarak iptal ediliyor mu?” sorusunu Berlin Göç Dairesi’ne sorduk. İşte cevabı:

Sadece Ceza Ödersiniz

“Pasaportun süresi bittiğinde, üzerindeki oturum izini ‘Aufenthaltstitel’ veya ‘Niederlassungserlaubnis’ otomatik olarak iptal olmuyor. Oturum iznini düzenleyen yasadaki 51. maddede oturum iznini iptal ettiren gerekçeler arasında pasaportun süresinin bitmesi yer almamaktadır. Pasaportun süresini uzatmayı unutanlar, pasaportun süresini uzattıktan sonra gecikme cezası ödeyerek durumu göç dairesine bildirip yeni elektronik oturum kartlarını alabilirler.

Ancak yasa gereği, pasaport sahibinin, pasaportun süresi bitmeden önce sürenin uzatılması için girişimde bulunmakla yükümlü olduğu aksi halde para cezası ödeyeceği belirtildi.

Etiket Ve Elektronik Oturum Kartı

Öte yandan eski pasaportlar üzerine yapıştırılan etiket şeklindeki oturumt izniyle 2011’den bu yana verilen ehliyet şeklindeki plastik elektronik oturum kartı ‘eAT-Karte’ arasında bir fark bulunuyor. Oturum kartları, pasaportun süresine bağlı olduğu için pasaportun süresi bitince kartın geçerliliği de kalmıyor. Ancak bu durum da oturum hakkını kaybettiğiniz anlamına gelmiyor.

Böyle bir durumda ilk önce pasaportun süresi uzatmak gerekir. Daha sonra yeniden elektronik oturum kartı başvurusu yapıp yeni elektronik oturum kartını alabilirsiniz.

Süre Tatilde Biterse Ne Olacak?

Öncelikle bilinmesi gerek şu; Pasaportun süresi bitmişse pasaportun süresini uzatmadan Almanya’dan çıkış yapamıyorsunuz. Ancak pasaportun süresi Türkiye’de tatildeyken biterse ne olacak? Böyle bir durumda süresi biten pasaportla Almanya’ya geri dönmeniz mümkün değil. Türkiye’de pasaportun süresini uzattıktan sonra alacağınız yeni pasaport ve eski pasaportunuzla Almanya’ya giriş yapabilirsiniz.

Başkonsolosluk yetkilileri de randevu sisteminin sorunsuz bir şekilde çalıştığını açıkladı. Vatandaşın işlemlerinde korona salgını kısıtlamaları nedeniyle zaman zaman sıkıntılar yaşansa da acil olan hiç kimsenin geri çevrilmediği belirtildi. Özellikle çok acil durumlarda pasaportunun süresi biten veya bitmek üzere olan vatandaşların işlemlerinin randevusuz da yapıldığı kaydedildi.

Ancak 3 ay veya 6 ay sonra pasaportun süresi bitecek olan bir vatandaşın paniğe kapılarak randevusuz gelmesi durumunda işlemlerin yapılmayacağı vurgulandı.


Kaynak: Hürriyet Avrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,817BeğenenlerBeğen
3,681TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,137TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler