13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Sırbistan’da Hızlı Giden Sürücülere 1000 Euro’ya Kadar Ceza

Sırbistan’da Hızlı Giden Sürücülere 1000 Euro’ya Kadar Ceza


Korona döneminde birçok vatandaşımız evde kalmayı tercih etti. Ancak artık salgının önemli ölçüde kontrol altına alınması ve korona tedbirlerinin azaltılmasıyla bu yıl birçok gurbetçi yine karayolundan Türkiye’ye yolculuk yapacak. Sürücülerin güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi ve ceza ödememesi için hız sınırlarına çok dikkat etmesi gerekiyor.

Yol Kenarında Polis Aracı Var Mı Diye Bakıyorlar

Güzergâh üzerinde geçilen her ülkede sıkı kontroller var. Ancak bazı vatandaşlarımız, hala yollarda radar tabancası veya aracın içine yerleştirilmiş kameralarla hız ölçümü yapan polisler olduğunu sanıyor ve sadece polis gördüklerinde yavaşlıyorlar. Bunun haricinde “Nasıl olsa yakalanmam” düşüncesiyle hız ihlalinde bulunuyorlar. Bu dönem artık geride kaldı.

Ortalama Hıza Bakılıyor

Teknolojinin gelişmesiyle yeni trafik denetim cihazları ve sistemleri devreye girdi. Avrupa Birliği üyesi olmayan Sırbistan bile otoyollarını önemli ölçüde modernleştirdi ve hız denetimlerini dijital ortama taşıdı. Ülkede yıllardır otoyolun birçok noktasına yerleştirilen kameralarla hız denetimi uygulanıyor. Onlarca kamera, otoyol gişelerinin üzerinden araçların plakalarını kaydediyor ve bir dahaki gişelerde karşılaştırma yapılıyor. Bu sayede aracın iki nokta arasındaki mesafeyi ne kadar sürede geride bıraktığı hesaplanıyor. Eğer ortalama süreden daha kısa bir süre tespit edilirse sürücüye ceza kesiliyor.

1000 Euro’ya Kadar Cezası Var

Sistem özellikle Sırbistan’ın başkenti Belgrad ile Niş arasında etkili. Hız limitinin saatte 130 kilometre olduğu bölgede hız yapılmaması önemli. Polislerin hız ihlali durumunda ödenmesi gereken cezayı gişede tahsil etme imkânı var. Ceza miktarı ise hız sınırının saatte kaç kilometre aşıldığına ağlı ve 25 ile 1000 Euro arasında değişiyor.

Birçok Noktada Denetim Var

Sürücülerin unutmaması gereken bir başka konu şu: Kameralı hız denetimleri sadece iki noktada değil, birçok noktada yapılıyor. Yani siz ülkeye girer girmez denetimler başlıyor. Denetim bölgesi sadece Belgrad ile niş arasında değil. Ayrıca kontrol noktalarının değişme ihtimali ve kameraların farklı bölgelere kurulma ihtimali de unutulmamalı.


TurizmAvrupa

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler