13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

T.C. Atina Büyükelçiliğinden Duyuru

T.C. Atina Büyükelçiliğinden Duyuru

T.C. Atina Büyükelçiliğinden yapılan duyuru- Yunanistan’ın uyguladığı uluslararası seyahat kısıtlamaları devam edecek.

Yunanistan’ın Uygulamakta Olduğu Seyahat Kısıtlatmaları

Değerli vatandaşlarımız,

1. Yunanistan, uluslararası seyahatler için yürürlükte bulunan birtakım kısıtlamaları, son olarak 24 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatmıştır.

2. Türkiye’ye Yönelik Kısıtlamalar:

Yunan makamlarınca 20 Mart 2021 tarihinde alınan kararlar neticesinde, ülkemiz havalimanları ile Atina Elefterios Venizelos Uluslararası Havalimanı arasında 23 Mart 2021, Selanik Makedonya Havalimanı arasında ise 29 Mart 2021 tarihinden itibaren tarifeli yolcu seferleri düzenlenmektedir. Bununla birlikte, ülkemiz dahil üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan’a girişinin yasaklanmasına yönelik kısıtlayıcı tedbirler (ayrıntılı açıklamalara aşağıda üçüncü maddede yer verilmektedir) geçerliliğini korumaktadır.

Yunanistan ile ülkemiz arasındaki kara ve deniz yolu ulaşımının kısıtlanması ile Türkiye’den Yunanistan’a, zorunlu haller dışındaki yolcu girişlerinin sınırlandırılmasına dair tedbirler 24 Mayıs 2021 tarihine kadar yürürlükte kalacaktır.

Türkiye ile Ege adaları arasında tarifeli deniz seferleriyle yolcu taşımacılığı imkânı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bayrağından bağımsız olarak Türkiye limanlarından çıkış yapacak özel gezi tekneleri ve ticari turistik gemilerin, yolcu taşımamak kaydıyla Kavala, Midilli (Mytilini), Sakız (Chios), Sisam (Samos), İstanköy (Kos) and Rodos limanlarına girişine, kaptan ve mürettebatın aşağıda 4 (ii) maddesinde kayıtlı koşulları sağlaması kaydıyla, 14 Mayıs 2021 tarihinden itibaren izin verilmektedir. Gemi kaptanının, limana varışından en az 6 saat önce, mürettebatın4(ii) maddesindeki koşulları sağladığı konusunda ilgili Yunan Liman Başkanlığına bilgilendirmede bulunması zorunludur.

Hâlihazırda, kara hudut kapılarından Kastanies (Çörekköy-Edirne) geçişlere tamamen kapalı durumdadır. Her gün 07.00 ila 23.00 saatleri arasında açık olan Kipi (İpsala) sınır kapısından ise Yunanistan’da ikameti bulunan vatandaşlarımız çıkış yapabilmektedir.

Türkiye’den Yunanistan’a kara hududundan ve deniz yoluyla giriş yapabilecek istisnai gruplar ise, Yunan makamlarınca şu şekilde tanımlanmıştır:

a) Yunan vatandaşları, Yunanistan’da ikamet izni bulunan veya ana /daimi ikametgâhları Yunanistan’da olan kişiler,

b) Mal taşıyan kamyonların şoförleri,

c) Gemi ile mal taşımacılığı yapanlar,

d) Zorunlu iş gerekçesiyle seyahat edeceğini ilgili Yunan diplomatik/konsüler misyonlarından alacakları belgeler ile kanıtlayan şahıslar.

3. Üçüncü Ülke Vatandaşlarının Ülkeye Girişi Kısıtlaması:

AB üyesi ve Schengen bölgesi ülkeleri vatandaşları, bunların eşleri ve reşit olmayan çocukları ile yasal olarak birlikte yaşadıkları kişiler haricindeki üçüncü ülke vatandaşlarının Yunanistan’a girişleri 24 Mayıs 2021 tarihine kadar yasaktır.

Avustralya, Kuzey Makedonya, Kanada, Belarus, Bahreyn, Katar, Çin, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yeni Zelanda, Güney Kore, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Sırbıstan, Rusya Federasyonu, İsrail, Ruanda, Singapur, Katar, Çin, Ukrayna daimi ikameti olan kişiler, işbu kısıtlama tedbirinden muaftırlar.

İşbu yasak kapsamına giren, ülkemiz dahil üçüncü ülke vatandaşlarının ikamet mahallerindeki Yunan konsoloslukları aracılığıyla, şahsi iş gerekçeleriyle, istisnai olarak Yunanistan’a girişlerine izin verilmesi için başvuruda bulunmaları mümkündür.

Sözkonusu yasaktan muaf tutulanlar Yunan makamlarınca şu şekilde sıralanmıştır:

a) Doktor, hemşire, sağlık alanı çalışanları ve araştırmacılar (mesleki faaliyet yürütmek amacıyla gelmeleri ve mesleki statülerine dair geçerli belgeleri sunmaları halinde)

b) AB veya Schengen Anlaşması üye ülkelerinde uzun dönemli veya daimi ikameti bulunan üçüncü ülke vatandaşları,

c) Resmi heyet üyeleri,

ç) Diplomatik/konsüler misyon mensupları, uluslararası ve Avrupa kuruluşları üyeleri, askerler ve güvenlik görevlileri ile Sivil Koruma Genel Sekreterliği kurmayları,

d) Gemi adamları, uçak mürettebatı, kiralık yangın söndürme uçaklarının mürettebatı ve mal taşıyan kamyon şoförleri ve gerekli yardımcı personel dahil, taşımacılık sektöründe çalışanlar

e) Transit yolcular,

f) Öğrenciler,

g) Yaşlı ve engelli kişilerin bakıcıları

h) Mevsimlik tarım işçiler

4. Seyahat Öncesinde Yapılacak İşlemler:

Uyruklarından ve seyahat vasıtalarından bağımsız olarak kara, hava ve deniz sınırlarından Yunanistan’a istisnai olarak giriş/çıkış yapacak şahısların yapmaları gereken işlemler:

i. Yolcu Tespit Formu:Yunanistan’a gelirken ve ülkeden ayrılırken, yolculuktan en az 24 saat önce https://travel.gov.gr adresi üzerinden Yunanistan’daki temas bilgilerini de içerecek şekilde doldurulacak Yolcu Tespit Formu (Personal Lοcator Form-PLF) ve bu forma cevaben alınan teyit e-postası/kodu (bu form, seyahat başlangıç noktasından bağımsız olarak, Yunanistan’a seyahat edecek herkes için zorunludur).

ii. Yunanistan’a girişte Sağlık Kontrolü: Yunanistan’a gelecek beş yaşından büyük tüm yolcuların aşağıdaki koşullardan en az birini sağlaması gerekmektedir.

 • Yunanistan’a girmeden önceki son 72 saat içinde, seyahate başlayacakları ülkede koronavirüs (PCR) testi yaptırmaları ve (üzerinde isimleri, pasaport veya kimlik numaralarının açıkça yazılı olduğu İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça dilinde) negatif test sonucu,
 • Koronavirüse karşı aşılanmalarının üzerinden en az 14 gün geçtiğini gösterir, yetkili makamlarca hazırlanmış, yukarıdaki dillerden herhangi birindeki aşı sertifikası,
 • Koronavirüse yakalanmış kişilerin hastalığı atlatmalarının üzerinden 2 ila 9 ay geçmiş olduğunu gösterir belge.
  Her hal ve karda, Yunan makamları gelen yolcuların bir kısmına, sağlık algoritması temelinde sınırda tıbbi laboratuvar kontrolü uygulayabilecektir. Bu kişiler, test sonuçları alınıncaya kadar PLF formunda belirtilen ikamet adresinde (ev veya otel) öz karantinada kalacaklardır. Test sonucu pozitif çıkanlar ise, evde veya yetkili makamlarca belirtilen geçici ikamet yerinde 14 gün süreyle karantinada tutulacaklardır.
  Keza, zorunlu iş seyahati kapsamında Yunanistan’a giriş yapmış şahısların, Yunanistan’ı terk etmeleri halinde, mevcut kısıtlamalar devam ettiği müddetçe, yeniden Yunanistan’a girişlerine müsaade edilmeyecektir.
 • Zorunlu Karantina Uygulaması kaldırılmıştır.

5. Uluslararası Yük Taşımacılığını İlgilendiren Konular:

 • Karayoluyla yük taşımacılığı bağlamında,Kipi, Eksohi, Nimfea, Evzonon hudut kapıları 07:00-23.00,Kakavia hudut kapısı 07.00-19.00 saatleri arasında Promahonas ve Ormenio hudut kapıları ise 24 saat esasına göre mesai yapacaktır.
 • Yük taşımacılığında çalışan şoför ve yardımcı personelin,ülkeye girişte PCR test sonucu ibraz etmelerinegerek bulunmamaktadır. Öte yandan, bu kişilere ülkeye girişte “örnekleme (sampling) temelinde” hızlı testyapılabilecektir.

6. Havayolu Taşımacılığını İlgilendiren Diğer Hususlar:

 • Havayoluyla Yunanistan’a gelecek kişiler, yukarıda 4. maddede kayıtlı “Yolcu Tespit Formu” ile negatif koronavirüs test sonucunu, uçağa binişten önce ibraz etmeleri koşuluyla, uçuşa kabul edileceklerdir.
 • Yunan vatandaşları ile Yunanistan’da daimi ikameti bulunan kişiler, havayoluyla Yunanistan dışına yapacakları seyahatler için, (iii) maddesinde kayıtlı “Yolcu Tespit Formu” (PLF) doldurmak zorundadır.
 • Rusya Federasyonu’ndan, yalnızca Atina, Selanik, Iraklio, Korfu, Rodos, İstanköy, Mikonos, Santorini ve Hanya havalimanlarına uçuş gerçekleştirilebilecek olup, haftada azami 4000 yolcunun gelişine müsaade edilecektir.

7. Yukarıda maruz durum ışığında;

Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik uygulamakta olduğu kararda Türkiye’den Yunanistan’a kara hududundan giriş yapabilecek istisnai kişiler kapsamında Avrupa ülkelerinde ya da Schengen ülkelerinde oturum iznine sahip olan kişilere yer verilmemektedir. Bu durum ışığında, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın, ülkemizden yola çıkarak Avrupa ülkelerine karayoluyla dönüşlerinde, Yunanistan’a girişlerine izin verilmediği cihetle, Yunanistan üzerinden transit geçiş imkânı bulunmamaktadır.

Bu çerçevede, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın karayoluyla Yunanistan üzerinden ülkemize transit geçiş yapma yönündeki planlamalarını, bulundukları ülkelerdeki Yunan makamlarından yönlendirme alarak yapmalarında fayda görülmektedir. Zira, fiili uygulamada farklılıklar olabilmektedir.

8. Büyükelçiliğimiz ile Başkonsolosluklarımıza acil durumlarda 7/24 ulaşılabilecek telefon numaraları:

Atina Büyükelçiliği:00 30 690 986 3466 / 00 30 2107263000
Atina Pire Başkonsolosluğu:00 30 694 656 48 70
Gümülcine Başkonsolosluğu:00 30 694 277 93 33
Rodos Başkonsolosluğu: 0030 694 609 35 63
Selanik Başkonsolosluğu:00 30 697 026 05 65

T.C. Dışişleri Bakanlığı / Konsolosluk Çağrı Merkezi:00 90 312 292 29 29

Gerektiği takdirde, Başkonsolosluklarımızla, e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden mesajla da iletişim kurulabilir.

Saygıyla duyurulur.

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler