12.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022
Advertisement
Advertisement

Türkiye Büyük Millet Meclisi Gurbetçiler İçin Toplanıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Gurbetçiler İçin Toplanıyor


Meclis, Avrupa’da yaşayan Türklerin sorunlarının çözümü için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Dilekçe Komisyonu, gurbetçilerin sorunlarını yerinde inceleme kararı aldı. Şikayetlerin en çok olduğu konuların başında ise “koruyucu aile kararları” geliyor.

Yurt dışında yaşayan Türkler ve çeşitli nedenlerle ailelerinden koparılan Türk çocukları için Meclis devreye girecek. Milletvekilleri gurbetçilerin sorunlarının yerinde tespiti için ilgili ülkelere gidecek

TBMM’ye Ulaşan Dilekçelerde Koruyucu Aile Kararları Şikâyet Edildi

Almanya, Avusturya, Hollanda ve Danimarka’dan gelen dilekçeler, Meclis Dilekçe Komisyonu’nu harekete geçirdi.

Şikayetlerin başında çeşitli sebeplerle Türk çocuklarının koruma kararıyla ailelerinden alınarak yabancı Hristiyan ailelere verilmesi.

Bugüne kadar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çabasıyla 200 çocuk ailelerine iade edildi. Ancak bazı ülkelerde yerel yönetimlerin Türk çocukları hakkındaki koruma kararları ile ailelerin mağduriyeti sürüyor.

Milletvekilleri, Sorunların Tespiti İçin Ülkelere Gidecek

Sorunun tespiti ve çözümü için Meclis Dilekçe Komisyonu üyeleri ilgili ülkelere gidecek. Sivil toplum kuruluşları ve Türk kanaat önderleriyle bir araya gelinecek.

Belediye ve resmi makamlarla sistemin mağduriyet yaratan uygulamaları ele alınacak. Heyet, koruma kararlarının yanı sıra Türklerin yaşadığı diğer sorunlarla ilgili de muhataplarıyla görüşecek. Hazırlanacak rapor ve çözüm önerileri ilgili kurumlarla paylaşılacak.


TRT Haber

haber reklam

ilgili Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,575BeğenenlerBeğen
3,423TakipçilerTakip Et
1,966TakipçilerTakip Et
6,296AboneAbone Ol

Son Dakika