23.5 C
İstanbul
Salı, Eylül 26, 2023

Türkiye’de kullanılan yurtdışı telefonların 120 günlük süresi 150 gün oldu

Türkiye’de kullanılan yurtdışı telefonların 120 günlük süresi 150 gün oldu

Gurbetçiler tarafından Türkiye’ye yanlarında götürülen  telefonların 120 günlük süresine korona virüs tedbirleri nedeniyle 30 gün daha ilave edildi. 

AK Parti İstanbul Milletvekili TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya konuyla ilgili açıklama yaptı. 

Milletvekili Sırakaya’nın açıklaması şu şekilde;

Türkiye`de bulunan ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın iletişimlerini önemsiyoruz.

YOLCU BERABERİNDE YURTDIŞINDAN GETİRİLEN CİHAZLARIN KORONAVİRÜS TEDBİLERİ KAPSAMINDA IMEI KAYIT SÜRELERİNİN UZATILMASI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMAMIZ

Saygıdeğer büyüklerim,

Kıymetli kardeşlerim,

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Kovit-19 yani Koronavirüs’le mücadele kapsamında gereken tedbirleri almaya devam etmektedir.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’e karşı Türkiye olarak aldığımız tedbirlerle tüm dünyaya örnek oluyor, millet-devlet dayanışması ve seferberlik anlayışıyla milletimizin sağlığını önceleyen adımları atarken vatandaşlarımızın mağdur olmaması için de gereken planlamaları yapmaya özen gösteriyoruz.

Bu zorlu süreçte sadece sınırlarımızda değil yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sağlıkları ve haklarıyla da yakından ilgileniyoruz.

Bu çerçevede; Yurtdışı Borçlanma talebiyle emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın eksik belge tamamlama sürelerini uzattık.

Yine aynı şekilde, yurtdışından Türkiye’ye araçlarıyla gelen ve Koronavirüsü’ne karşı alınan tedbirlerden dolayı yaşadıkları ülkelere dönemeyen vatandaşlarımızın araçlarıyla Türkiye`de kalma izin sürelerini Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelgeyle uzattık.

Ayrıca bu süreçte yurtdışında Koronavirüs ya da başka sebeplere hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın cenazelerini Bilim Kurulumuzun belirlediği şartlarla THY tarafından Türkiye’ye getirilmesinin önünü açtık.

Şimdi attığımız bu adımlara bir yenisini daha ekliyor “Yurtdışından Getirilen Sim Kartlı” cihazlar için 120 güne çıkarttığımız kullanım süresine MAYIS ayı itibariyle 30 gün daha ekleyerek, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sevdikleriyle irtibatlarının kesilmemesini sağlıyoruz.

“Yurtdışından Getirilen Sim Kartlı” telefonlar için BTK tarafından sağlanan 120 gün kullanım kararı süresinin dolmak üzere olması nedeniyle, kurum yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler neticesinde 120 güne 30 gün daha ilave edilmesi yönünde bir karar alınmıştır.

BTK tarafından alınan Kurul kararıyla; Covid-19 salgınına bağlı karantina uygulaması, sosyal izolasyon gibi kısıtlamalar nedeniyle vatandaşların elektronik haberleşme hizmetlerinden kesintisiz bir biçimde yararlanmalarının temini, herhangi bir şekilde mağduriyet yaşanmaması ve ulusal huzurun teminine katkı sağlanması açısından;

Yurt dışında yaşamakla birlikte bu olağanüstü süreç nedeniyle halen ülkemizde bulunan, alınan kısıtlama tedbirleri nedeniyle yaşamakta olduğu ülkelere geri dönemeyen vatandaşlarımızın e-devlet üzerinden başvuru yaparak telefonlarının 120 günlük kayıtsız kullanım sürelerine 30 gün daha ilave edilmiştir.

Yurtdışından gelen vatandaşlarımız yanlarından getirdikleri sim kartlı cihazlarının Türkiye`de kullanım sürelerini uzatmaları için e devlet üzerinde yapım aşaması devam eden uygulamadan telefonlarını kayıt ettirerek kendilerine tanınan ilave 30 günden faydalanabileceklerdir.

Karantina düzenlemelerinin ve seyahat kısıtlamalarının devam etmesi halinde ilave edilen 30 günlük sürenin genişletilmesine imkân sağlayan düzenlemelerin yapılması öngörülmektedir.

Bizler tüm vatandaşlarımızın hem sağlıkları hem de tüm ihtiyaçlarıyla ilgili tedbirleri onları mağdur etmeyecek şekilde almaya özen gösterirken onlardan tek isteğimiz bu zorlu süreçte evlerinde kalarak koronavirüs’e karşı mücadelemize destek vermeleri.

Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım şunu unutmayalım Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değil.

Saygılarımla.

Zafer Sırakaya
AK Parti İstanbul Milletvekili
TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı


ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,816BeğenenlerBeğen
3,682TakipçilerTakip Et
2,923TakipçilerTakip Et
2,134TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler