13.2 C
İstanbul
Cumartesi, Nisan 13, 2024

Uçaklarda Maske Zorunluluğunda Yeni Dönem

Uçaklarda Maske Zorunluluğunda Yeni Dönem


Dünyanın pek çok yerinde pandemi kuralları esnerken yeni bir madde daha gündeme geldi; uçaklarda maske kurallarının kaldırılması… İngiltere ve Danimarka’da bazı havayolu şirketleri maske zorunluluğunu askıya aldı. Kimisi kararı çok olumlu karşılarken kimi yolcular ise karardan mutsuz. Peki uzmanlar bu konuya nasıl bakıyor?

ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde pandemi kurallı esniyor. Öncelikli olarak ise maske yasakları rafa kalkıyor. Ülkemizde de açık havada maske takma zorunluluğu kalktı ancak havalandırması kötü olan yerlerde ve mesafe kuralına uyulamayan alanlarda maske takılmasına devam edileceğinin vurgusu yapıldı.

Öte yandan dünyada şimdilerde Uçaklarda Maske kurallarının kaldırılıp kaldırılmaması konusu tartışılıyor.

Hava yolculuğu, sıkı pandemi kurallarını uygulamayı gerektiren son duraklardan biri olarak adlandırılıyor. ABD’de, uçaklarda maske kullanım zorunluluğu 18 Nisan’a kadar uzatıldı. Bu tarihten sonra ise kararın gerekli olup olmadığı yeniden gözden geçirilecek. Danimarka ve İngiltere’de ise bazı havayolu şirketleri, uçakta maske takma zorunluluğunu askıya aldı.

İngiltere ve Danimarka’nın yanı sıra Kuzey İrlanda, Norveç, Barbados, Meksika, St. Lucia, Bahamalar ve Jamaika da havada Maske Zorunluluğu olmayan destinasyonlar arasında yer alıyor.

ABD, İskoçya, İtalya ve Çin başta olmak üzere birçok ülkede ise uçaklarda maske takma zorunluluğu devam ediyor. Ülkemizde ise kapalı alanlarla, toplu taşımalarda ve uçaklarda halen maske zorunluluğu söz konusu. Uçaklarda maske kullanımının kalkması konusu henüz gündemde değil.

Harvard’ın Havacılık Halk Sağlığı Girişimi direktörü Leonard Marcus, “Covid bitmedi” diyor ve ekliyor: “BA.2 varyantının maske konusunu nasıl etkileyeceğini söylemek için henüz erken. Ancak emin olduğum bir şey var ki; maske zorunluluğu bir kez kaldırıldığında, olası bir durumda yeniden mecbur hale getirmek çok zor olur.”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul da her ne kadar bitmiş gibi davranılsa da pandeminin henüz sona ermediğinin altını çiziyor.

“Omicron’un oluşturduğu hastalığın daha hafif geçiyor olması ve hastaneye yatışların azalması özellikle ABD ve Avrupa’da aşılama oranları, izolasyon vb pandemi kurallarının esnetilmesini beraberinde getirdi” diyen Ertuğrul, şu ifadelere yer veriyor: “Covid-19 erişkin, sağlıklı ve aşılı bireyler için risk olmaktan çıktı diyebiliriz ama risk grubu için bunu söyleyemiyoruz. Dünya verilerine bakarsak kısıtlamaların gevşemesi ile salgının yeniden hız kazandığını söyleyebiliriz. Covid-19’un hala bir halk sağlığı sorunu olarak devam ettiğini ve pandeminin yaşamımızdaki önemli sorunlardan biri olmaya devam ettiğinin altını çizmek istiyorum.”

Uçaklarda Bulaşı Azaltmanın En Etkili Yöntemi Maske

Peki uçaklarda maske takmak virüsten korunmak için gerçekten etkili mi? Seyahat uzmanlarına göre evet oldukça etkili. Bu alana odaklanan araştırmacılar arasındaki fikir birliği, hava yolculuğunun oldukça güvenli olduğu yönünde olsa da uçaklarda Koronavirüs bulaşma örnekleri de var.

Uluslararası Seyahat Tıbbı Derneği’nden Dr. Aisha Khatib, “Ancak bu bulaşların çoğu, uçaklarda maske kullanma zorunluluğu uygulanmadan önce gerçekleşti. Uçaklarda bulaşı azaltmanın bugüne kadarki en etkili yöntemi uçuş sırasında zorunlu maske politikası uygulanması olabilir” diyor.

Amerikan Tropikal Tıp ve Hijyen Derneği Başkanı Dr. David Freedman ise maske zorunluğu kalsa bile uçuş sırasında N95 maskesini takmaya devam edeceğini de özellikle belirtiyor.


Arti33

ilgili haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

33,580BeğenenlerBeğen
3,633TakipçilerTakip Et
2,877TakipçilerTakip Et
2,124TakipçilerTakip Et
7,002AboneAbone Ol
- Advertisement -

Son Haberler